Reklama
Reklama

Jedziesz do Czarnogóry? Sprawdź, jaką walutę ze sobą zabrać i gdzie korzystnie ją wymienić

Słoneczne plaże, gaje oliwne, wysokie góry, przypominająca norweskie fiordy Zatoka Kotorska, efektowne jaskinie i ciekawe zabytki to tylko niektóre atrakcje, czekające na turystów w Czarnogórze. To kraj cieszący się coraz większym zainteresowaniem, ale jego zasady mogą niektórych zaskoczyć. Jaką walutą posługuje się Czarnogóra i dlaczego warto przygotować się wcześniej do podróży? Podpowiadamy.

Branża turystyczna w Czarnogórze stale się rozwija. Jest to kraj, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wiele osób jest jednak zaskoczonych, gdy dowiaduje się, jaką walutą posługują się jego obywatele i że nie ma możliwości wymiany pieniędzy na miejscu. Warto poznać szczegóły przed podróżą.

Czarnogóra. Nie należy do UE, ale posługuje się euro

Czarnogóra to państwo położone w Europie Południowej, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Stało się to na skutek przeprowadzonego 21 maja 2006 roku referendum niepodległościowego i proklamowania niepodległości przez parlament Czarnogóry 3 czerwca tego samego roku. Stolicą i największym miastem tego kraju jest Podgorica.

Warto wiedzieć, że sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry stała się Serbia. Czarnogóra po ogłoszeniu niepodległości musiała zatem podjąć działania zmierzające do przystąpienia do organizacji międzynarodowych. Przyjęto ją do ONZ, Rady Europy i NATO.

Już od 17 grudnia 2010 roku jest też kandydatem do Unii Europejskiej. Chociaż jednak oficjalnie nie należy jeszcze do Unii, państwo to posługuje się europejską walutą. Jest nią euro i warto o tym wiedzieć, gdy zamierzamy wybrać się w podróż do tego miejsca.

Czytaj też: Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno 

Wakacje w Czarnogórze? Tak korzystnie wymienisz pieniądze

Czarnogóra to kraj coraz chętnej wybierany jako cel podróży. Państwo nie jest jeszcze dobrze poznane przez turystów, a jednocześnie ma im wiele do zaoferowania. Malownicze wybrzeże, górzysta północ i liczne zabytki przyciągają kolejnych zainteresowanych. Dużą popularnością cieszy się na przykład Zatoka Kotorska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i określana jako "śródziemnomorski fiord".

Walutą Czarnogóry jest euro, więc warto już w Polsce zaopatrzyć się w odpowiednie pieniądze. Warto wiedzieć, że oficjalnie w Czarnogórze nie funkcjonują kantory, więc nie ma możliwości wymiany polskich złotówek na euro na miejscu. Oczywiście, w wielu miejscach dostępne są transakcje bezgotówkowe, ale na przykład na lokalnych bazarkach czy w sezonowych lokalach nie zapłacimy w ten sposób.

Aby zapewnić sobie wymianę pieniędzy po lepszym kursie, możemy skorzystać z kantorów internetowych. Osoby podróżujące za granicę cenią sobie też możliwości, jakie oferuje Revolut. To forma płatności pozwalająca na ich realizowanie w walucie obcej przy znacznie niższych kosztach przewalutowania, niż w standardowych bankach. Płatnościami możemy zarządzać z poziomu karty płatniczej, konta internetowego lub aplikacji mobilnej. 

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | urlop | wakacje | wczasy