Jedziesz do Czarnogóry? Sprawdź, jaką walutę ze sobą zabrać i gdzie korzystnie ją wymienić
Słoneczne plaże, gaje oliwne, wysokie góry, przypominająca norweskie fiordy Zatoka Kotorska, efektowne jaskinie i ciekawe zabytki to tylko niektóre atrakcje, czekające na turystów w Czarnogórze. To kraj cieszący się coraz większym zainteresowaniem, ale jego zasady mogą niektórych zaskoczyć. Jaką walutą posługuje się Czarnogóra i dlaczego warto przygotować się wcześniej do podróży? Podpowiadamy.
Branża turystyczna w Czarnogórze stale się rozwija. Jest to kraj, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Wiele osób jest jednak zaskoczonych, gdy dowiaduje się, jaką walutą posługują się jego obywatele i że nie ma możliwości wymiany pieniędzy na miejscu. Warto poznać szczegóły przed podróżą.
Czarnogóra to państwo położone w Europie Południowej, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Stało się to na skutek przeprowadzonego 21 maja 2006 roku referendum niepodległościowego i proklamowania niepodległości przez parlament Czarnogóry 3 czerwca tego samego roku. Stolicą i największym miastem tego kraju jest Podgorica.
Warto wiedzieć, że sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry stała się Serbia. Czarnogóra po ogłoszeniu niepodległości musiała zatem podjąć działania zmierzające do przystąpienia do organizacji międzynarodowych. Przyjęto ją do ONZ, Rady Europy i NATO.
Już od 17 grudnia 2010 roku jest też kandydatem do Unii Europejskiej. Chociaż jednak oficjalnie nie należy jeszcze do Unii, państwo to posługuje się europejską walutą. Jest nią euro i warto o tym wiedzieć, gdy zamierzamy wybrać się w podróż do tego miejsca.
Czytaj też: Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno
Czarnogóra to kraj coraz chętnej wybierany jako cel podróży. Państwo nie jest jeszcze dobrze poznane przez turystów, a jednocześnie ma im wiele do zaoferowania. Malownicze wybrzeże, górzysta północ i liczne zabytki przyciągają kolejnych zainteresowanych. Dużą popularnością cieszy się na przykład Zatoka Kotorska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i określana jako "śródziemnomorski fiord".
Walutą Czarnogóry jest euro, więc warto już w Polsce zaopatrzyć się w odpowiednie pieniądze. Warto wiedzieć, że oficjalnie w Czarnogórze nie funkcjonują kantory, więc nie ma możliwości wymiany polskich złotówek na euro na miejscu. Oczywiście, w wielu miejscach dostępne są transakcje bezgotówkowe, ale na przykład na lokalnych bazarkach czy w sezonowych lokalach nie zapłacimy w ten sposób.
Aby zapewnić sobie wymianę pieniędzy po lepszym kursie, możemy skorzystać z kantorów internetowych. Osoby podróżujące za granicę cenią sobie też możliwości, jakie oferuje Revolut. To forma płatności pozwalająca na ich realizowanie w walucie obcej przy znacznie niższych kosztach przewalutowania, niż w standardowych bankach. Płatnościami możemy zarządzać z poziomu karty płatniczej, konta internetowego lub aplikacji mobilnej.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie