To miasteczko jest uznawane za najpiękniejsze na świecie. Raj dla miłośników fotografii
Bez wątpienia w tym przypadku sprawdza się określenie, małe jest piękne. To miasteczko wygląda, jakby zostało przeniesione wprost z bajki, a urok tego miejsca dopełniają góry i jezioro. Poznaj najpiękniejsze miasteczko na świecie, czyli położone w Górnej Austrii Hallstatt i jego niesamowite atrakcje dla turystów.
Hallstatt to malownicza miejscowość położona w Austrii, w rejonie Salzkammergut, nad jeziorem Hallstätter See, otoczona górami Alp Wapiennych. Miasto to jest znane z pięknych widoków, bogatej historii oraz starożytnego górnictwa soli, które ma tu ponad 7 tysięcy lat tradycji. W 1997 roku Hallstatt wraz z otaczającym go krajobrazem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć jest to małe miasteczko, zamieszkałe przez około 800 mieszkańców, jest to jedno z najstarszych ciągle zamieszkanych miejsc w Europie, a także miejsce odkrycia słynnej kultury Hallstatt, związanej z epoką żelaza.
Sprawdź również: Nie tylko Wyspy Kanaryjskie. Tu zimą jest ponad 30 stopni, a turystów jak na lekarstwo
W jaskiniach nieopodal miasteczka Hallstatt odkryto liczne przedmioty archeologiczne, a górnictwo soli przez wieki odgrywało ważną rolę w rozwoju miasta. Turystów do Hallstatt przyciąga nie tylko historia i archeologia, ale również urokliwe krajobrazy, a zwłaszcza połączenie majestatycznych Alp Salzburskich z malowniczym jeziorem Hallstatt. To także idealne miejsce dla osób, które uwielbiają aktywności na świeżym powietrzu i spędzanie czasu na pieszych wędrówkach czy wycieczkach rowerowych w pięknych okolicznościach przyrody.
Sprawdź również: To miasto wygląda jak z bajki. Leży u naszych sąsiadów i zachwyca kolorami
Odległość między Polską a Austrią nie jest na tyle duża, by dotarcie do Hallstatt było problemem. Oczywiście wybór ostatecznego środka transportu powinien zależeć od miejsca wyjazdu, naszych preferencji, a także budżetu. Najwygodniejszym sposobem podróży z Polski do Hallstatt, szczególnie dla mieszkańców zachodniej części naszego kraju, jest jazda samochodem. Odległość z Warszawy do Hallstatt to około 950 kilometrów, a na podróż należy zarezerwować 10-12 godzin. Z kolei trasa z Katowic do Górnej Austrii to niespełna 600 km.
Sprawdź również: To najlepszy kierunek na wypad w październiku. Taniej niż we Włoszech i cieplej niż w Hiszpanii
Do Hallstatt można także dostać się pociągiem. Choć w tym przypadku nie ma bezpośredniego połączenia z Polski, więc trzeba wybrać kurs do Wiednia lub Salzburga, a następnie przesiąść się do pociągu regionalnego, który dowiezie nas do stacji Hallstatt Banhof znajdującej się po drugiej stronie jeziora Hallstätter See. Z tego miejsca wystarczy przeprawić się regularnie kursującym promem, by dotrzeć na miejsce. Podróż pociągiem z Warszawy do Wiednia trwa około 8-9 godzin, z kolei czas jazdy z Wiednia do Hallstatt to około 3-4 godziny.
Sprawdź również: Składa się z 1500 wysp, a jest 7 razy mniejsza od Polski. Z Warszawy dolecisz w 1,5 godziny
Tańszą alternatywą z pewnością będą połączenia autobusowe, jednak w tym przypadku musimy się przygotować na dłuższą i mniej wygodną podróż. Ponownie będzie trzeba udać się do Wiednia lub Salzburga i regionalnymi autobusami do Hallstatt. Najszybszym, ale potencjalnie także najbardziej kosztownym środkiem transportu, będzie samolot. Loty z Warszawy, Krakowa lub Wrocławia do Salzburga bądź Wiednia nie trwają więcej niż 2 godziny. Następnie trzeba kontynuować podróż wynajętym samochodem, autobusem lub pociągiem.
Sprawdź również: Późny urlop? Tu poleżysz na plaży nawet w listopadzie i grudniu
Pierwsze kroki po dotarciu do Hallstatt powinniśmy postawić na urokliwym starym mieście, czyli Altstadt. To miejsce charakteryzuje się wąskimi uliczkami z tradycyjnymi austriackimi domkami. Podczas spaceru na każdym kroku można podziwiać typową dla tego regionu architekturę, a także wkomponowane w nią klimatyczne sklepy i kawiarnie. Na starym mieście w Hallstatt z pewnością poczujemy fantastyczną atmosferę tego miejsca, a przed opuszczeniem Altstadt musimy pamiętać, by na pamiątkę zrobić zdjęcie z widokiem na jezioro oraz góry.
Sprawdź również: Tę wyspę nazywano kwiatem Wschodu. Turyści ją kochają, a po sezonie jest znacznie tańsza
Dla fanów architektury z pewnością ważnym punktem podczas wycieczki będzie obejrzenie, wybudowanego w XI wieku kościoła, wzniesionego w stylu gotyckim. Znajduje się w nim karner, czyli kaplica czaszek (Beinhaus). To z kolei atrakcja dla osób o mocniejszych nerwach. Jest to pozostałość dawnego zwyczaju, który związany był z brakiem miejsca na cmentarzu. Każda czaszka w tym miejscu jest podpisana nazwiskiem oraz profesją zmarłego. Kościół wraz z karnerem to jedno z najważniejszych miejsc w Hallstatt.
Sprawdź również: Często porównują ją do Malediwów. Leży znacznie bliżej i jest tańsza
Warto udać się także do Salzwelten, czyli kopalni soli. Podczas wizyty mamy możliwość odbyć fascynującą podróż do miejsca, które ma ponad 7 tys. lat historii, a także odwiedzić podziemne jeziora czy zjeżdżalnie solne, a nawet obejrzeć pokaz mulitmedialny, który ukazuje cały proces jej wydobycia. Turyści chętnie także wybierają punkt widokowy Skywalk znajdujący się 360 metrów nad miastem czy muzeum w Hallstatt. Dla miłośników aktywnego wypoczynku czeka masyw Dachstein wraz z lodową jaskinią, a także biegnąca przez wzgórza i lasy malownicza trasa solna — Solweg.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie