Szukasz spokojnego miejsca na listopadowy wypad? Musisz odwiedzić to miejsce w Polsce
Puszcza Białowieska bez wątpienia jest jednym z najbardziej naturalnych rejonów na mapie Polski. Dodatkowo w listopadzie, gdy mocno czuć już jesień, można spojrzeć na ten cud natury z zupełnie innej strony. Poznaj uroki, jakie oferuje Puszcza Białowieska w listopadzie i sprawdź, co warto tam zobaczyć.
Powiedzieć, że Puszcza Białowieska to 100 proc. natury, to jak nic nie powiedzieć. Nie bez powodu to miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jej piękno doceniają turyści zarówno latem, jak i jesienią. Po polskiej stronie Białowieski Park Narodowy mieści się na obszarze 1,5 tys. km kwadratowych, a jeszcze większa jej część jest po białoruskiej stronie granicy. Jest to drugi, po Pienińskim Parku Narodowym, najstarszy park narodowy w Polsce, a symbolami Puszczy Białowieskiej bez wątpienia są żubr, ryś i wilk.
Sprawdź również: Na tej polskiej plaży znajdziesz najwięcej bursztynów. Turyści wynoszą pełne kieszenie
Nie łatwo jest spotkać na szlaku te zwierzęta, więc każdy turysta, który wybiera się do Białowieskiego Parku Narodowego, oprócz wygodnych butów, powinien zaopatrzyć się w lornetkę. Dzięki temu można podziwiać wiele pięknych zwierząt, nawet jeśli oddalone są od nas na daleką odległość. Z pewnością jest to idealny cel podróży dla osób, które kochają naturę, a także cenią sobie ciszę i spokój, które bez wątpienia znajdą w Puszczy Białowieskiej. Na szczęście jesienią nie będzie potrzebny nam preparat na owady, który jest nieodłączną częścią wyposażenia każdego turysty, który przybywa tu wiosną czy latem.
Sprawdź również: Tu warto wybrać się jesienią. Oczyścisz zatoki, pozbędziesz się kataru i wzmocnisz odporność za darmo
Choć Białowieski Park Narodowy jest ogromny, tak samo, jak cała Puszcza Białowieska, najlepszą bazą wypadową dla turystów bez wątpienia jest Białowieża. Nie tylko jest dobrze skomunikowana z resztą lokalnych atrakcji, ale także znajdziemy w niej wiele miejsc noclegowych (w różnych standardach) oraz punkty gastronomiczne. Te ostatnie serwują pyszne lokalne dania takie jak placki ziemniaczane w grzybowym sosie, babka ziemniaczana, dziczyzna, ruskie pierogi czy pajdy chleba ze smalcem. Bez wątpienia można się zakochać w tym jedzeniu.
Sprawdź również: To miasto w Małopolsce było kiedyś stolicą Węgier. Co dziś warto w nim zobaczyć?
Każdy, kto przyjeżdża do Puszczy Białowieskiej, powinien zobaczyć żubra. I choć w warunkach naturalnych jest to trudne, to można odwiedzić te majestatyczne zwierzęta w rezerwacie pokazowym żubrów. Znajduje się on przy drodze wojewódzkiej 689 łączącej Białowieżę z Hajnówką. Będąc w tym miejscu, warto udać się na ścieżkę przyrodniczą "Żebra Żubra", która w listopadzie jest prawie nie uczęszczana, a gwarantuje niezapomniany wręcz kontakt z naturalną przyrodą Białowieskiego Parku Narodowego.
Sprawdź również: Nazywają go srebrnym miastem. Leży rzut beretem od Krakowa i oferuje wiele atrakcji
W Białowieży znajduje się także Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, w którym można zapoznać się z historią żubrów na tym terenie, a także flory i fauny charakterystycznej dla tego miejsca. Cena biletu zawiera także możliwość wjazdu na wieżę widokową, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Puszczę Białowieską oraz park pałacowy w Białowieży. Znajduje się w nim najstarszy budynek w Białowieży, czyli dworek gubernatora grodzieńskiego z 1845 roku.
Zobacz też:
Tu można już jeździć na nartach. Sprawdź, które stoki są otwarte i ile zapłacisz za karnet
Wcale nie w domu czy u teściowej. To tu Polacy spędzą tegoroczne święta
Ten zamek znajduje się rzut beretem od Krakowa. Po remoncie przyciągnie tłumy