Reklama
Reklama

Nazywają go srebrnym miastem. Leży rzut beretem od Krakowa i oferuje wiele atrakcji

Małopolska skrywa wiele malowniczych zakątków o wyjątkowych walorach. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska z pewnością jest jednym z nich. Wśród jej malowniczych krajobrazów, nieopodal Krakowa zlokalizowany jest Olkusz, nazywany również srebrnym miastem. Przekonaj się, dlaczego warto obrać go na cel weekendowej wycieczki.

Poszukujesz ciekawych celów na weekendowe wyjazdy? Takim z pewnością jest Olkusz, o którym mało się mówi, choć ma sporo do zaoferowania. Leży niedaleko Krakowa, przez co jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę. To tutaj czeka wiele atrakcji, a także bogata historia, która zaintryguje niemal każdego.  

Srebrne miasto, czyli Olkusz. Co warto o nim wiedzieć?

Olkusz leżący w Małopolsce nazywany jest Srebrnym Miastem oraz kolebką polskiego górnictwa srebra i ołowiu. Miasto zlokalizowane nad rzeką Babą przez swoją bogatą historię ma naprawdę sporo do zaoferowania przybyłym turystom.  

Od początku dzieje Olkusza powiązane są z rozwojem górnictwa. A wszystko to przez obecne na tych terenach bogate złoża, z których pozyskiwano już w średniowieczu ołów i srebro. Stąd o mieście tym mówi się, że jest kolebką polskiego górnictwa. W XIV wieku uchodził za jedno z najważniejszych miast Małopolski.  

Niestety wraz z XV wiekiem płytko położone złoża uległy wyczerpaniu, przez co zaczęto kopać głębiej, co przyniosło liczne konsekwencje. Świetność Olkusza zakończyła się w XVII wieku. W późniejszych latach na terenach tego miasto dochodziło jednak do ożywienia gospodarczego, przez co zaczęły powstawać tutaj nowe zakłady pracy. Niektóre z nich działają po dziś dzień. Ostateczna historia górnictwa zakończyła się natomiast w 2021 roku, kiedy to zalano ostatnią kopalnię Olkusz-Pomorzany.

Może cię zainteresować: Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Ta wieś ma cenne zasoby

Olkusz — srebrny skarb Małopolski tuż obok Krakowa czeka na odkrycie 

Olkusz znajduje się zaledwie 40 kilometrów od Krakowa, dlatego to doskonały cel rodzinnej wycieczki w weekend. Teraz jest na to doskonały czas, jako że przez liczne walory przyrodnicze, w Olkuszu jesienny klimat jest wyjątkowo wyczuwalny. To miasto z niezwykłą atmosferą i klimatem. 

Można to odczuć, spacerując między innymi po olkuskim Rynku. To właśnie tam jest najbardziej wyczuwalny duch tego miasta. Centrum Olkusza czaruje kolorowymi kamienicami czy zabytkowym kościołem. To przestrzeń, która zachęca do spacerowania uliczkami tego małopolskiego miasta. 

Co ciekawe, Olkusz można odkryć w nietypowy sposób, a mianowicie Szlakiem Gwarków Olkuskich, czyli figurek górników wydobywających kruszec. Aż 18 figurek zostało zlokalizowanych w różnych częściach miasta, aby podążać ich śladem i tym samym odkryć to co najpiękniejsze w Olkuszu. Szlak prowadzi ścieżką edukacyjno-historyczną, do której stworzono aplikację. To doskonała forma zwiedzania dla całych rodzin.  

Zobacz także: Spacer w koronach drzew niecałe 2 godziny od Krakowa. Jesienią szczególnie zachwyca

Co ciekawego jest w Olkuszu? Atrakcje turystyczne

Podążając własnymi śnieżkami czy też Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich koniecznie trzeba odwiedzić najważniejsze miejsca w Olkuszu. Atrakcji turystycznych jest tu całkiem sporo, dlatego jest to dobry cel na nieśpieszną wycieczkę.  

Z pewnością jedną z największych atrakcji jest Muzeum Podziemny Olkusz, które mieści się w piwnicach pod rynkiem. Ekspozycja przedstawia ciekawą historię Olkusza, a także wydobywania na tych terenach srebra i ołowiu. Ekrany multimedialne i liczne eksponaty pozwalają na chwilę zatopić się w dawne życie na olkuskiej ziemi, między innymi poprzez animowaną scenę przedstawiającą życie codzienne średniowiecznego miasta. 

Ponadto na odwiedzenie czekają takie miejsca jak Muzeum Pożarnictwa czy Muzeum Regionalne. Ciekawym obiektem jest także Dworem Machnickich. Okazuje się więc, że Olkusz to dobry cel wycieczek zarówno przy pogodzie, jak i niepogodzie.  

Po drodze do Olsztyna koniecznie warto odwiedzić okoliczne atrakcje, takie jak Zamek w Rabsztynie, a także Pustynię Błędowską leżącą zaledwie kilka kilometrów od srebrnego miasta.  

Zobacz też:

Jeśli sanatorium w zimie, to tylko tu. Uzdrowisko i jarmark bożonarodzeniowy w jednej podroży

To jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Leży dokładnie na granicy

Jeszcze większe promocje na wakacje. Ulubiony kraj Polaków tanio, jak nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | turystyka | ciekawe miejsca | atrakcje