To miasto w Małopolsce było kiedyś stolicą Węgier. Co dziś warto w nim zobaczyć?
Polski Biegun Ciepła, zdaniem wielu, wciąż pozostaje niedoceniony ze względu na bliskość Krakowa. A szkoda, ponieważ posiada wiele zabytków i miejsc godnych uwagi. Tarnów, bo to o nim mowa, był kiedyś stolicą Węgier i miejscem licznych wydarzeń historycznych. Dzisiaj kusi między innymi szlakiem maszkaronów i pięknym rynkiem. Przekonaj się, dlaczego warto przyjechać do tego małopolskiego miasta.
Tarnów był niegdyś stolicą Węgier. Dla wielu osób to spore zaskoczenie i nowa ciekawostka o tym małopolskim mieście, które skrywa znacznie więcej wyjątkowych faktów, a także miejsc wartych odwiedzenia. Polski Biegun Ciepła, którym określany jest Tarnów, to perełka wśród miast, która poleca się jako cel na weekendową wycieczkę. Atrakcji tutaj z pewnością nie brakuje.
Tarnów kojarzony jest między innymi z Józefem Bemem czy rynkiem, który uznawany jest za perłę polskiego renesansu. Drugie miasto w Małopolsce co do liczby mieszkańców, czeka na turystów oferując spacer, który chwilami jest niczym podróż w czasie.
Czekają tutaj piękne drewniane kościółki, imponująca katedra, muzea, zabytkowa zabudowa, a także wiele historycznych miejsc. No właśnie, Tarnów jest historycznie wyjątkowym miejscem, o którym można opowiadać godzinami. To miasto, które zaraz po Krakowie posiada najwięcej zabytków. Zatem z pewnością jest tutaj co podziwiać. Na jego kartach zapisało się również wiele ważnych osobistości, takich jak wspomniany generał Józef Bem, ale także Jan Szczepanik czy Hetman Jan Tarnowski.
Jeden z dostępnych przewodników oferuje wycieczkę “Tarnów w 330 minut". Wobec tego potrzeba 5,5 godziny, ale zobaczyć to, co najpiękniejsze w tym mieście. Wiele osób po wizycie w Tarnowie wyjeżdża zauroczonych jego wyjątkowością. Ciekawe miejsca czekają w ścisłym centrum, ale również i w dalszych rejonach miasta.
Zobacz także: To polskie miasto jest numerem 1 wśród turystów. Odwiedzają je najczęściej
Tarnów to wiele kultur, które widoczne są, spoglądając na zabytki, a także spacerując uliczkami tego miasta. To miejsce na mapie Małopolski, które wciąż pozostaje niedocenione. Warto je wziąć pod uwagę jako cel jednodniowej wycieczki, który dostarczy wielu wrażeń i pozwoli nieco zanurzyć się w historię. Jakie zatem są największe atrakcje Tarnowa, dla których warto tutaj przyjechać?
- Rynek wraz z ratuszem — tarnowska starówka nazywana jest perłą polskiego renesansu i tym samym jedną z piękniejszych w całej Polsce. Rynek został wytyczony tutaj już w 1330 roku i jego kształt do dzisiaj pozostaje niezmienny. Ratusz, zlokalizowany na jego środku, sam w sobie jest imponującą budowlą, która cieszy oko. Dzisiaj mieści w sobie muzeum, a także punkt widokowy.
- Brama Seklerska — niezwykły zabytek, który można ujrzeć, spacerując ulicą Krakowską. Co ciekawe, takich bram w Polsce jest tylko trzy i jedna zlokalizowana jest właśnie w Tarnowie. To dar węgierskiej fundacji i węgierskiego miasta dla Tarnowa. Brama zlokalizowana jest w tak zwanym “węgierskim zakątku Tarnowa" i zachwyca swoim wyglądem.
- Cafe Tramwaj — kawiarnia, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych. Na placu Sobieskiego można wypić kawę i zjeść dobre ciasto w... czerwonym tramwaju. Wagonik jest wierną repliką tramwaju, który co ciekawe niegdyś kursował w Tarnowie. Miasto to było jednym z trzech w Galicji, które mogły się nimi poszczycić.
- Góra św. Marcina i ruiny zamku Tarnowskich — oddalone od centrum miejsce, które posiada wyjątkową atmosferą, a także widok ukazujący panoramę miasta. To właśnie tutaj należy szukać początków samego Tarnowa. Wiąże się z tym miejscem wiele legend i opowieści. Dzisiaj można podziwiać tutaj pozostałości po zamku oraz fortyfikacji. To także dobry punkt widokowy.
- Szlak Maszkaronów — najnowsza atrakcja Tarnowa, która podbija serca samych mieszkańców, a także przybyłych tutaj turystów. To czternaście niezwykłych figurek-maszkaronów, które zostały rozmieszczone w istotnych dla miasta miejscach. Swoim wyglądem nawiązują do renesansowych maszkaronów, które zdobią tarnowski ratusz. Można pobrać mapkę i ruszyć w poszukiwaniu tych nowych mieszkańców Tarnowa. Dobra zabawa oraz ciekawy sposób poznawania tego miasta z pewnością są gwarantowane.
Wymienione atrakcje to tylko wycinek z tego, co czeka na każdego, kto przybędzie do Tarnowa. Między innymi zlokalizowane są tutaj również takie atrakcje jak Park Strzelecki i Mauzoleum gen. Józefa Bema, Muzeum Etnograficzne, Stara Łaźnia i bima, liczne pomniki osobistości ważnych dla Tarnowa, a także zabytki, z różnych okresów. Tarnów stanowi zatem doskonałą propozycję weekendowej wycieczki, której warto dać szansę.
Może cię zainteresować: Malownicze uzdrowisko piękniejsze niż Rabka. Idealny wybór na jesienny wyjazd dla seniorów
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie