Reklama
Reklama

​Planujesz wakacje w Chorwacji? W tym roku tyle zapłacisz za autostrady

Chorwacja to niezmiennie jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków. Szczególnie gdy mówimy o wyjazdach samochodem — wtedy możemy z pewnością mówić o numerze jeden. Decydując się na podróż autem nad Adriatyk, już teraz sprawdź, jakie wydatki cię czekają i dowiedz się, ile kosztują przejazdy autostradą w Chorwacji.

Opłaty za autostrady w Chorwacji. Czy można wykupić winietę?

Winiety, najczęściej w formie naklejki, stanowią dowód wniesienia opłaty m.in. za przejazdy autostradą. Ten system można spotkać m.in. w Bułgarii, Czechach czy na Węgrzech. Dla wielu kierowców jest on ułatwieniem, gdyż nie muszą wnosić opłaty za przejazd każdym osobnym odcinkiem drogi publicznej w danym kraju. Wiele osób zastanawia się, czy system winiet obowiązuje również w Chorwacji, jednak dla osób wybierających się samochodem nad Adriatyk odpowiedź brzmi — nie. Na każdym odcinku autostrady należy dokonać osobnej opłaty.

Sprawdź również: Ten szklany taras widokowy znajdziesz w Chorwacji. Gwarantuje niezapomniane przeżycia

Ile kosztują wybrane odcinki autostrad i dróg ekspresowych w Chorwacji?

Do darmowych odcinków chorwackich dróg należy tunel Sveti Ilija (łączący Zagvozd z Bašką Vodą) oraz Krčki most (konstrukcja o długości 1430 metrów łącząca wyspę Krk ze stałym lądem). Większość autostrad jest jednak płatna, przykładowo za odcinek autostrady A1 Zagreb (Lučko) — Zadar zapad zapłacimy 16 euro, za przejazd odcinkiem Zagreb (Lučko) — Dugopolje, również na autostradzie A1, 24 euro, a odcinek autostrady A1 Zagreb (Lučko) — Vrgorac to koszt 29,60 euro.

Sprawdź również: To najpiękniejsza plaża na Wyspach Kanaryjskich. Zachwyca kolorem piasku

W przypadku poruszaniu się po chorwackiej autostradzie A2, a dokładniej po odcinku Trakošćan (Macelj) — Zaprešić (Zagrzeb) musimy uiścić opłatę w wysokości 6,40 euro. Z kolei jazda po odcinku Goričan — Sveta Helena na autostradzie A4 w Chorwacji to koszt 5,80 euro. Warto podkreślić, że wszystkie podane ceny dotyczą pierwszej kategorii pojazdów, czyli samochodów osobowych, samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz vanów.

Sprawdź również: Tu wypoczniesz taniej, niż nad Bałtykiem. Tygodniowy urlop poniżej 1000 zł

Jak zapłacić za chorwackie autostrady?

Przede wszystkim, podobnie jak w Polsce, również w Chorwacji opłaty za przejazd autostradą należy uiszczać przy zjeździe. Można to zrobić gotówką (pamiętając, że w Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku w Chorwacji obowiązującą walutą jest euro), kartą płatniczą lub korzystając z systemu ENC. Jest to odpowiednik polskiego viaTOOL. Konto ENC można otworzyć w punktach sprzedaży lub kupić gotowy pakiet w punkcie poboru opłat. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodniejsze, ale także tańsze, gdyż na każdy przejazd z wykorzystaniem ENC kierowca otrzymuje zniżkę.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | podróż samochodem