Planujesz wakacje nad Bałtykiem? W tym miesiącu będzie najwięcej opadów
Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej IMGW wynika, że w tym roku Polsce należy spodziewać się gorącego lata, lecz nie zabraknie też załamań pogody. Ogólna temperatura w wakacje może być powyżej średniej, a co z deszczem? Eksperci nie mają wątpliwości, że szczególnie jeden miesiąc może nieźle popadać. Warto wziąć to pod uwagę, planując wakacje nad Bałtykiem.
Planując urlop nad polskim morzem, musisz być przygotowany na różne okoliczności. W końcu nie od dziś wiadomo, że pogoda nad Bałtykiem w wakacje bywa kapryśna. Do walizki poza kostiumem kąpielowym i kremem z filtrem koniecznie spakuj również kurtkę deszczową.
Synoptycy IMGW nie mają wątpliwości, że w tegoroczne lato może być gorąco, ale należy być przygotowanym również na załamania pogody. Długoterminowa prognoza pogody pokazuje, że zwłaszcza w jednym miesiącu może nieźle popadać.
Może cię zainteresować: Ten szczyt w polskich Bieszczadach to najlepszy punkt widokowy. Zobaczysz stąd góry z pięciu krajów
Synoptycy IMGW pokazali długoterminową prognozę pogody na lato. Zdaniem ekspertów letnie miesiące będą cieplejsze od średniej z lat 1991 - 2020. Na tę chwilę nie można jednak jeszcze stwierdzić, czy lato będzie bardzo upalne, ile wystąpi upalnych dni powyżej 30 stopni Celsjusza i jak długo potrwa ewentualna fala upałów.
- To, że temperatura będzie powyżej normy, wcale nie oznacza, że każdego dnia spodziewamy się spiekoty, a potem tropikalnych nocy. I że niebo codziennie będzie bezchmurne - wyjaśnił w rozmowie z WP synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.
Na pewno momentami będzie jednak bardzo gorąco, a poza wysoką temperaturą do Polski dotrą również burze, silne wiatry i ulewne deszcze, których konsekwencjami mogą być również lokalne powodzie i podtopienia. Wilgotność powietrza także może być większa niż zazwyczaj. Trzeba być więc przygotowanym na różne okoliczności, w tym na niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Czytaj również: Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur
Synoptycy uważają, że szczególnie jeden miesiąc może być deszczowy. W tym roku będzie to lipiec, ale to właściwie żadna niespodzianka, bo statystycznie to właśnie w tym okresie w Polsce notowanych jest najwięcej opadów.
Jeśli długoterminowa prognoza pogody okaże się trafna, w 2024 w tym zakresie nie powinno być anomalii, ponieważ miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Najprawdopodobniej najwięcej popada na północy kraju, co może być ważną informacją dla osób planujących wakacje nad Bałtykiem.