Reklama
Reklama

Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur

Mazury, nazywane Krainą Tysiąca Jezior, to region, który kochają Polacy. Nic dziwnego, że od wiosny do jesieni Giżycko, Mikołajki czy Mrągowo przeżywają najazd turystów. Mało kto jednak wie, że na Mazurach znajdują się także piękne rzeki. Poznaj Krutynię i wybierz się całą rodziną na spływ kajakowy.

Spływ kajakowy Krutynią. Ile trwa? Ile kosztuje?

Rzeka Krutynia znajduje się na Pojezierzu Mazurskim i przepływa przez obszar trzech gmin — Piecki, Mikołajki oraz Ruciane-Nida. W sumie ma ona 99 kilometrów długości, a najpopularniejszy szlak kajakowy Krutynią to aż 91 kilometrów. Podczas spływu kajakowego płyniemy przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny i przecinamy aż 20 jezior. Możemy z perspektywy wody podziwiać nie tylko Pojezierze Mazurskie, ale także Równinę Mazurską, lasy Puszczy Piskiej oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Sprawdź również: Jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Polsce. 30 km wokół jeziora z bajkowym widokiem

Dzięki temu, że Krutynia jest nie tylko piękną, ale także stosunkowo długą rzeką, spływy kajakowe można organizować nie tylko na całej jej długości, ale także na jej fragmentach. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu, a także jak rozplanujemy podróż i jakie są nasze umiejętności kajakarskie. Firmy oferujące spływy kajakowe Krutynią mają w swojej ofercie zarówno propozycje jednodniowe, jak i weekendowe, a nawet tygodniowe. Koszt takiej wycieczki, w zależności od wariantu, wynosi od 100 do około 750 zł za osobę.

Sprawdź również: Nazywają go perłą Dolnego Śląska. Skrywa wiele tajemnic i zachwyca architekturą

Z czego słynie rzeka Krutynia?

Rzeka Krutynia przez wiele osób uważana jest za jeden z najpiękniejszych w Europie szlaków nizinnych, a przez lokalsów nazywany jest perłą Mazur. Z pewnością dużą rolę odgrywają w tym przypadku malownicze krajobrazy Krutyni, ale warto również zaznaczyć, że spływ kajakowy może być jedynie sposobem transportu, pomiędzy znajdującymi się przy rzecze punktami. Dzięki temu możemy przeżyć niezapomnianą przygodę, która nie jest zarezerwowana jedynie dla dorosłych, ale dla całych rodzin, gdyż na spływ można zabrać nawet dzieci poniżej czwartego roku życia i przeżyć niezapomnianą przygodę na Mazurach.

Zobacz też:

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

Mówią, że to najpiękniejsze termy w Europie. Tylko dwie godziny drogi z Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | wakacje | jeziora