Reklama
Reklama

Nazywają go perłą Dolnego Śląska. Skrywa wiele tajemnic i zachwyca architekturą

Zamki jako atrakcja turystyczna cieszą się sporą popularnością. Zwłaszcza jeśli wiążą się z nimi liczne tajemnice i interesująca historia. Nic więc dziwnego, że zamek Czocha położony nad rzeką Kwisą wzbudza aż tak dużą ciekawość wśród turystów z Polski, ale nie tylko. Co warto o nim wiedzieć?  

Poprzez swoją magiczną i tajemniczą aurę często nazywany jest polskim Hogwartem. Może dlatego, że skrywa w sobie wiele tajemnic, które po dziś dzień pozostają nieodkryte? A może dlatego, że można w nim wziąć udział w warsztatach magii?  

Zamek Czocha to bez dwóch zdań miejsce, które urzeknie każdego. Oferuje tak wiele, że z pewnością zapada w pamięć. Będąc na Dolnym Śląsku, koniecznie trzeba odwiedzić tę perełkę, która w 2012 roku została wybrana przez miesięcznik National Geographic Traveler, jako jeden z 7 nowych cudów Polski.  

Co warto wiedzieć o zamku Czocha? 

Zamek Czocha mieści się w gminie Leśna, nad zalewem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy. To zaledwie 40 km do Jeleniej Góry. Znajduje się również w całkiem przyjemniej odległości od Szklarskiej PorębyKarpacza, a nawet Wrocławia. Koniecznie warto mieć go na uwadze, będąc w tych okolicach.  

Zwłaszcza że można zwiedzać go przez cały rok. Co ciekawa istnieje opcja poznania go nie tylko w dzień, ale również i w nocy. Wtedy skrywane tajemnice z pewnością dają się jeszcze bardziej odczuć. Dokładne godziny, a także terminy zwiedzania nocnego można znaleźć na oficjalnej stronie zamku. Warto kontrolować sytuację, ponieważ nocne odwiedziny zamku cieszą się niebywałą popularnością.  

Warto zatrzymać się na chwilę nad dość bogatą historią zamku Czocha. Powstał już w XIII wieku i od tamtego momentu wiele przeszedł, będąc świadkiem licznych wydarzeń. Często zmieniał właścicieli, miewał gorsze i lepsze okresy. Niestety w jego dziejach zapisany jest również pożar, który miał miejsce w XVIII wieku.  

Losy zamku są niezwykle burzliwe, o czym można w ciekawy sposób posłuchać, decydując się na zwiedzanie zamku Czocha z przewodnikiem. Ponadto historia tego niezwykłego miejsca nacechowana jest licznymi legendami i opowieściami, co jeszcze bardziej przyciąga turystów w te strony.  

Przeczytaj również: Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Wyjątkowa atrakcja tuż za południową granicą Polski 

Perła Dolnego Śląska — z czego słynie zamek Czocha? 

Dziś zamek Czocha to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Co ciekawe, na jego terenie mieści się dom wypoczynkowy, który zaaranżowano na hotel, restaurację, a nawet SPA. Wobec czego, spanie na zamku przybiera tutaj zupełnie nowe oblicze.

Ponadto odbywają się tutaj imprezy tematyczne. Jak widać, na tym zamku zdecydowanie nie można się nudzić, ponieważ na zainteresowanych czekają tutaj również festiwale kultury i kuchni rycerskiej czy liczne inscenizacje. Sporą popularnością cieszy się festiwal Husycka Zawierucha na Zamku Czocha. Dla dzieci przewidziana jest natomiast Letnia Szkoła Magii.  

Średniowieczny zamek Czocha jest więc wyjątkowym miejscem, które warto odwiedzić na co dzień, jak i podczas wyjątkowych wydarzeń. Miejsce to czaruje swoim klimatem, a także unikatową architekturą, która doceniana jest również poza granicami kraju. Położony w malowniczym otoczeniu zachwyca o każdej porze roku i zachęca do przybycia nie tylko fanów historii, nieodkrytych zagadek czy architektury. W miejscu tym każdy bowiem znajdzie coś, co go oczaruje.  

Może cię zainteresować: Urokliwe miasteczko tylko 50 km od Wrocławia. Idealny cel na jednodniową wycieczkę

Zobacz też:

Rajska wyspa dostępna dla nielicznych. Obowiązują tu surowe limity wstępu

W tych 5 krajach spędzisz wakacje taniej niż w Polsce. Widoki i pogoda gwarantowane

Morze ciepłe jak zupa. Takiej temperatury wody nie odnotowano jeszcze nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | ciekawe miejsca | atrakcje