Reklama
Reklama

Ten szczyt w polskich Bieszczadach to najlepszy punkt widokowy. Zobaczysz stąd góry z pięciu krajów

Ten najwyższy polski szczyt w Bieszczadach jest nie tylko wyjątkowy ze względu na swoją wysokość, ale także przyciąga turystów swoimi innymi atutami. To miejsce, z którego przy sprzyjających warunkach możemy dostrzec aż pięć innych krajów, podziwiając odległe góry. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Tarnica to góra wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad, który geograficznie należy do Bieszczad Zachodnich, do Pasma Połonin. Góra ta jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Bieszczadach. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie stamtąd rozpościerają się niesamowite widoki.

Co warto wiedzieć o Tarnicy?

Tarnica to szczyt należący do Korony Gór Polski. Do tej grupy zaliczamy jeszcze 27 najwyższych szczytów wszystkim pasm górskich w naszym kraju. Została ona zatwierdzona w 1997 roku. Chcąc wejść na wszystkie szczyty Korony Gór Polski, należy pokonać ponad 30 tysięcy metrów deniwelacji.

Zaliczana do tej zaszczytnej grupy Tarnica, jest nie tylko najwyższym szczytem polskich Bieszczad, ale i równocześnie bardzo ciekawym miejscem. Znajduje się tam bowiem jaskinia, która zaczyna się kilkanaście metrów od szczytu, przy żółtym szlaku turystycznym.

Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2003 roku. Jaskinia ma długość 16 metrów i schodzi 6 metrów w dół. Jednak w 2008 roku dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego postanowiła zasypać wejście do jaskini, ze względu na bezpieczeństwo turystów.

Oczywiście warto również pamiętać, że Tarnica jest najwyższym bieszczadzkim szczytem, ale po polskiej stronie. Z racji tego, że Bieszczady to pasmo górskie leżące w trzech krajach, to traktowane jako całość, mają inny najwyższy punkt. Jest to ukraiński szczyt Pikuj o wysokości 1408 m n.p.m.

Czytaj również: Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

Najwyższy szczyt polskich Bieszczad to niezwykły punkt widokowy. Co można stąd zobaczyć?

Tarnicę warto odwiedzić nie tylko ze względu na to, że jest najwyższym polskim szczytem w Bieszczadach, ale również dlatego, że jest to miejsce, z którego rozpościera się wspaniały widok. Na górze możemy podziwiać zarówno polską, jak i ukraińską część pasma.

Z Tarnicy doskonale widoczne są pobliskie najbliższe szczyty, czyli Krzemień, Kopa Bukowska, Szeroki Wierch i Halicz. Kierując wzrok w stronę północno-zachodnią, ujrzymy urokliwe połoniny - Carynśką i Wetlińską oraz Wielką i Małą Rawkę, a także Krzemieniec.

Oprócz tego z Tarnicy możemy dojrzeć szczyty ukraińskie, takie jak m.in. Pikuj czy Kiczera. Jeżeli trafimy na dobrą widoczność, dostrzeżemy także Tatry, oddalone o ponad 220 km, a także nieco bliższe szczyty Beskidu Niskiego.

Co więcej, jeden z pasjonatów dalekich obserwacji - Sławomir Cyzio, na swoim blogu opisał moment, gdy z Tarnicy udało mu się dostrzec oraz sfotografować góry, które położone są w pięciu krajach. Okazuje się bowiem, że przy dobrej pogodzie, możemy z Tarnicy ujrzeć polską, ukraińską oraz słowacką część Bieszczad, a także pasma w Rumunii oraz wulkaniczną górę Tokaj na Węgrzech.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | weekend w Polsce