Śladami wygasłych wulkanów w Polsce? W tych górach jest to możliwe
Wulkany w Polsce? Brzmi dość niewiarygodnie, a jednak okazuje się to prawdą. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że w Polsce odwiedzić można Krainę Wygasłych Wulkanów. Ten niesamowity obszar jest wyjątkowy w skali kraju, a nawet i świata. Co można tam zobaczyć? Okazuje się, że całkiem sporo, dlatego warto Góry Kaczkowskie wpisać na listę swoich celów podróżniczych.
Polska oferuje wiele ciekawych regionów, które posiadają wyjątkowe, a nawet i unikatowe atrakcje. Do takich z pewnością należy zaliczyć Krainę Wygasłych Wulkanów, która jest dobrym celem wycieczki o każdej porze roku. Dlaczego więc tak mało się o niej mówi?
Góry Kaczkowskie to dla miłośników turystyki pieszej, a także geologii nie lada gratka. Pomimo tego, że są niewielkim pasmem górskim w Sudetach, mają wiele do zaoferowania. W końcu nie bez powodu obszar ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów. Warto więc dać mu szansę.
W 2024 roku region ten znalazł się na liście Światowych Geoparków UNESCO, dołączając do tego grona jako trzeci polski geopark. To duże wyróżnienie, które potwierdza niezwykłą różnorodność geologiczną, krajobrazową i historyczną tego regionu.
Najwyższym wzniesieniem w Krainie Wygasłych Wulkanów jest Ostrzyca licząca 501 m n.p.m. Jest ona również charakterystycznym punktem tego obszaru, często nazywanym polską królową wulkanów. Ostrzyca zachwyca przede wszystkim swoim kształtem, a także pochodzeniem. Jest bowiem nekiem, a więc fragmentem dawnego komina wulkanicznego. Można na nią swobodnie wyjść według poprowadzonego szlaku.
Zobacz również: Urokliwe miasteczko tylko 50 km od Wrocławia. Idealny cel na jednodniową wycieczkę
Ciekawostek na tym terenie zdecydowanie nie brakuje. To istny raj dla pasjonatów geologii, ale nie tylko. Wulkany i historia z nimi związana fascynuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Walory tego regionu są na tyle niezwykłe, że powołano Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów. Jego główny cel to promocja tego regionu oraz wiedzy na temat tutejszej geologii i przyrody.
W Dobkowie mieści się Centrum wiedzy o Geoparku, a mianowicie Sudecka Zagroda Edukacyjna. Otaczające to miejsce wzgórza są pozostałościami wulkanów, wobec czego, gdzie lepiej chłonąć wiedzę o ziemi i geologii, niż w takich warunkach? Ten jeden z ciekawszych pod względem geoturystycznym region w Polsce oferuje interaktywny sposób przekazania fascynującej wiedzy.
To jednak nie wszystko. Na tym terenie na turystów czekają nie tylko wyjątkowe krajobrazy oraz ciekawostki geologiczne, ale także warte uwagi zabytki. Tych tutaj z pewnością nie brakuje. Jednym z popularniejszych jest Zamek Grodziec, ale także zamek Wleń czy Kościół Pokoju w Jaworze, który został wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.
Może cię zainteresować: Zwą ją Perłą Podlasia nie bez powodu. Unikatowa kładka przyciąga turystów jak magnes
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie