Nie bez powodu nazywają ją "małym Krakowem". To idealne miejsce na jesienny weekendowy wypad
Bez wątpienia w Polsce nie brakuje malowniczych miejscowości, które warto odwiedzić. Szczególnie jesień zachęca do takich weekendowych wypadów, gdy za oknem nie straszą upały, a miasta przystrojone są pięknymi kolorami. Poznaj jedno z najlepszych miejsc na jesienny wypad, czyli nazywaną "małym Krakowem" Świdnicę.
Świdnica to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Leży około 50 km na południowy zachód od Wrocławia, w pobliżu Wałbrzycha i wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Miasto jest siedzibą powiatu świdnickiego. Historycznie należało do Dolnego Śląska, a pod względem geograficznym leży na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Bystrzycą. Pierwsze wzmianki na temat osady obecnie uznawanej za Świdnicę pochodzą z 1243 roku, a prawa miejskie otrzymała 3 września 1267 roku. Miasto zamieszkuje około 53 tys. mieszkańców, jednak pod względem gęstości zaludnienia zajmuje pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim — 2455 osób na kilometr kwadratowy.
Sprawdź również: Na tej polskiej plaży znajdziesz najwięcej bursztynów. Turyści wynoszą pełne kieszenie
Ciekawe jest pochodzenie nazwy tego miasta. Wywodzi się ona od staropolskiego określenia jednego z jadalnych rodzajów derenia, czyli świdwy. Według wielu przekazów to właśnie w miejscu powstania pierwszej osady, nad rzeką Bystrzycą, znajdowały się tereny porośnięte tymi krzakami. Ponadto Heinrich Adamy, niemiecki nauczyciel, jako najwcześniej zanotowaną nazwę w łacińskim dokumencie wymienia "Svidnica". Była ona używana już w 1070 roku. Czasem możliwe jest spotkanie się z nazwą Świdnica Śląska, jednak jest ona nieoficjalna i nieurzędowa.
Sprawdź również: To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października
Jednym z najważniejszych miejsc w Świdnicy bez wątpienia jest Kościół Pokoju, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został zbudowany w XVII wieku na mocy porozumienia pokojowego po wojnach religijnych. Jest również największą drewnianą świątynią w całej Europie. Jego wnętrze zachwyca barokowym wystrojem. Warto także obejrzeć gotycką świątynię z XIII wieku, czyli katedrę Świętych Stanisława i Wacława, która posiada jedną z najwyższych wież kościelnych w Polsce mierzącą około 103 metrów. W świątyni znajdziemy bogato zdobione wnętrza, a także imponujące witraże.
Sprawdź również: To miasto w Małopolsce było kiedyś stolicą Węgier. Co dziś warto w nim zobaczyć?
Sercem Świdnicy bez wątpienia jest rynek oraz ratusz. To właśnie pięknie odrestaurowane stare miasto przenosi turystów w czasy, gdy miasto było jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w średniowieczu. Dla fanów tego rodzaju historii obowiązkowym punktem na mapie Świdnicy będzie Muzeum Dawnego Kupiectwa znajdujące się w samym jej centrum, tuż przy Wieży Ratuszowej. Spacerując po zabytkowym centrum z pięknymi kamieniczkami i świetnie zachowaną katedrą bez wątpienia możemy zauważyć odniesienia do Krakowa (stąd określenie "mały Kraków"). Przez wiele osób, zupełnie nie na wyrost, Świdnica jest uznawana za jedno z najciekawszych architektonicznie miast Dolnego Śląska.
Zobacz też:
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie
Mało znane sanatorium w Sudetach. Wkrótce odzyska swój dawny blask