Reklama
Reklama

Nazywają ją "Wyspą Słońca". Leży na Bałtyku i przyciąga turystów nie tylko z Polski

Słoneczne wyspy zazwyczaj kojarzą się z egzotycznymi kierunkami, ta jednak leży na Morzu Bałtyckim i zachwyca europejskich turystów. To niezwykle malownicze miejsce oferuje piękne plaże oraz liczne atrakcje. Przecięta granicą wyspa Uznam zachęca do odwiedzenia, turystów nie tylko z Polski i Niemiec, ale z całej Europy. Co do zaoferowania ma “Wyspa Słońca”?

Morze Bałtyckie często kojarzone jest z kapryśną pogodą oraz zimną wodą, co raczej nie przywodzi na myśl słonecznych i rajskich wysp. Z jednym wyjątkiem, którym jest wyspa Uznam. Z pewnością jest to wyjątkowe miejsce, które ma wiele do zaoferowania.  

Uznam — najbardziej słoneczna wyspa Morza Bałtyckiego  

Uznam jest przybrzeżną wyspą na Morzu Bałtyckim leżącą na pograniczu Polski oraz Niemiec. Jej powierzchnia wynosi 445 km², z czego tylko 72 km² należą do terytorium Polski. Pozostała część przynależy do Niemiec i to właśnie tam często Uznam nazywana jest “Wyspą Słońca". 

Uznawana jest bowiem za jeden z najbardziej słonecznych regionów w Niemczech. W przeciągu roku Słońce świeci tam średnio przez 1906 godzin słonecznych, co jest imponującym wynikiem, jeśli chodzi o akwen Morza Bałtyckiego.  

W związku ze sporo ilością słonecznych dni oraz cieplejszą wodą niż w innych częściach Bałtyku, Niemcy chętnie wybierają wyspę Uznam jako miejsce do wypoczynku. Co ciekawe, coraz więcej turystów z innych europejskich krajów decyduje się na wypoczynek w tym miejscu. Nic w tym dziwnego, ponieważ wyspa ta zachwyca swoim pięknem oraz licznymi atrakcjami.  

Przeczytaj również: Wygląda jak z obrazka, a leży 80 km od Krakowa. To najbardziej instagramowa wieś w Małopolsce

Piękne plaże i malownicze krajobrazy  

Perełką na wyspie Uznam są piękne plaże, których łączna długość wynosi około 40 km. Są szerokie, piaszczyste i zachwycające, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Często uznawane są za najbardziej malownicze plaże ze wszystkich leżących nad Morzem Bałtyckim.  

Cechą charakterystyczną plaż po stronie niemieckiej są wiklinowe kosze plażowe, które służą do wypoczynku, a także chronią przed wiatrem. Wybrzeże wyspy Uznam zachęca do relaksu oraz długich spacerów brzegiem morza. To bez wątpienia największy atut “wyspy Słońca".

Zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej na turystów czeka wiele atrakcji. Z pewnością jest to odpowiednia destynacja dla miłośników ścieżek rowerowych. Ich sieć jest tutaj dobrze rozwinięta i dzięki nim, można zwiedzić niemal każdy zakątek wyspy. Nie trzeba mieć swojego roweru, ponieważ w wielu miejscach można go wypożyczyć.  

Może cię zainteresować: Wiesz, co oznaczają gwiazdki przy nazwie hotelu? Większość osób jest w błędzie

Miasta wyspy Uznam 

Na polskiej części wyspy leży Świnoujście, zaś na niemieckiej mieszczą się takie miejscowości wypoczynkowe jak Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin. Wszystkie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów, którzy chętnie wybierają tę wyspę, jako miejsce do spędzania urlopu.  

Na szczególną uwagę zasługuje przygraniczne miasteczko Ahlbeck, które jest perełką wyspy Uznam. Zachwyca swoją architekturą i zabudową, która jest niezwykle przemyślana i dopieszczona w każdym detalu. Nie można zapomnieć o pięknym molo, które uwieczniane jest na licznych fotografiach. 

Polskie miasto Świnoujście również oferuje wiele pięknych i ciekawych atrakcji. Niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością trzeba wspomnieć o Stawa Młyny, który jest charakterystycznym symbolem Świnoujścia oraz wyspy Uznam. Oprócz tego turyści mogą zobaczyć latarnię morską, Muzeum Obrony Wybrzeża czy port w Świnoujściu. Warto wspomnieć, że miasto to jest jednym z ważniejszych ośrodków uzdrowiskowych nad Bałtykiem.  

Zobacz też:

Majówka z dala od miasta i turystów? To miejsce gwarantuje ciszę i spokój

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca