Reklama
Reklama

Wygląda jak z obrazka, a leży 80 km od Krakowa. To najbardziej instagramowa wieś w Małopolsce

Niedaleko od Tarnowa leży jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce – malownicza wieś Zalipie. Ta niepozorna miejscowość to możliwość przeniesienia się do magicznej krainy pełnej kwiatów i malunków. Miejsce to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a unikalne kwieciste motywy chętnie są uwieczniane na licznych fotografiach. Co takiego ma w sobie wieś Zalipie, że jest tak chętnie odwiedzana?  

Poszukując celu na weekendowy wypad, warto rozważyć wycieczkę do malowanej wsi Zalipie. To niepozorne miejsce cieszy się popularnością wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Unikatowe malowane chaty to coś, co z pewnością warto zobaczyć na własne oczy. A zdjęcia w takiej scenerii? Wyjdą iście jak z bajki. 

Malowana wieś — Zalipie  

Zalipie to nieduża wieś położona w Małopolsce około 30 km od Tarnowa i około 80 km od Krakowa. Słynie przede wszystkim z unikalnych malunków z motywem kwiatów.  

O każdej porze roku można tutaj przyjechać i podziwiać fantazyjne dzieła, które zdobią wszystko to, na czym możliwe było ich zamieszczenie. Unikatowe ornamenty znajdują się na domach, sprzętach, płotach, ubraniach czy nawet na psiej budzie.  

Tutejsze malunki uznawane są za ewenement na skalę nie tylko Polski, ale i świata. Zaczęto je tworzyć w XIX wieku. Z początku miały one zdobić wyłącznie szarość ścian, lecz z czasem przeniosły się na zewnątrz, przez co każda chata wygląda tam niczym dzieło sztuki.  

Niezwykłe malunki to jednak nie wszystko. Zalipie zachęca również do przybycia atmosferą pełną uroku i sielskości. Chcąc oderwać się od zgiełku miasta, czas odwiedzić najbardziej kolorową wieś w Polsce. Spacer po tej miejscowości jest niczym z bajki, wśród niezwykle barwnych chat. 

Zobacz również: Nowa atrakcja nad Bałtykiem. Turyści będą tłumnie odwiedzać to miejsce

Wioska niczym z bajki to idealne miejsce na wiosenny wypad za miasto

Wystarczy na Instagramie wpisać “#Zalipie", aby zobaczyć, dlaczego ta wieś jest tak chętnie odwiedzana. Barwne malunki są chętnie fotografowane. Często można usłyszeć, że jest to niezwykle “instagramowa wioska". Chcesz kolorowe, kwieciste i wyjątkowe zdjęcie? Odwiedź Zalipie.  

Oprócz możliwości zrobienia tutaj fantastycznych fotografii, na odwiedzających czekają również inne atrakcje. Przede wszystkim warto odwiedzić Zagrodę Felicji Curyłowej, która jest Oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. To najważniejszy budynek w Zalipiu, który pozostaje w takim stanie, jak za życia tej wybitnej artystki. 

Oprócz tego do zobaczenia jest również Dom Malarek, który funkcjonuje jako tamtejszy dom kultury. Będąc tam, można wziąć udział w warsztatach plastycznych, na których szkoli się umiejętności malowania kwiecistych wzorów. Wymienione budynki to jednak tylko dwa z wielu, jakie można zobaczyć w tej miejscowości. Warto tutaj przyjechać i na własne oczy ujrzeć najbardziej kolorową wieś w Polsce.  

Zobacz też:

"Mała Holandia" w północnej Polsce. Wiosną są tam tłumy turystów

W latach 80 był ulubionym kierunkiem polskich turystów. Dziś też przyciąga klimatem i cenami

​Nie musisz jechać do Prowansji. Lawendowy piknik odbywa się o wiele bliżej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | ciekawe miejsca