Reklama
Reklama

Wiesz, co oznaczają gwiazdki przy nazwie hotelu? Większość osób jest w błędzie

Podczas wybierania hotelu na wakacje wiele osób kieruje się standardem i ilością gwiazdek, które posiada dany obiekt. W rzeczywistości tak naprawdę mało kto wie, co oznacza ich konkretna liczba przy nazwie oraz jakie wymogi musi spełniać hotel, aby je otrzymać. Dowiedz się, co oznacza dana liczba gwiazdek, aby móc wybrać najlepszy dla siebie hotel na wczasy.  

Rozglądając się za hotelem, zwraca się uwagę na różne aspekty, takie jak cena, lokalizacja czy liczba gwiazdek, za którą podąża również standard. Ta ostatnia kwestia jest dla wielu kluczowym wyznacznikiem przy wyborze obiektu. 

Co ciekawe, sporo osób wciąż jednak zastanawia się nad tym, czym w rzeczywistości różni się hotel posiadający trzy gwiazdki od tego, który posiada ich cztery. Okazuje się, że wpływ ma na to, z punktu widzenia turysty, wiele istotnych kwestii.  

Co oznaczają i za co przyznawane są gwiazdki hotelowe?  

Przede wszystkim należy zacząć od najważniejszej kwestii. Aby dany obiekt mógł nazywać się hotelem, musi spełniać określone warunki, takie jak świadczenie usług noclegowych i turystycznych, a także posiadanie co najmniej 10 pokoi (w większości jedno- lub dwuosobowe). Wobec tego okazuje się, że wiele obiektów posiadających w nazwie słowo “hotel" wcale nim nie jest.  

Kiedy obiekty spełniają określone wymogi, mogę zostać poddane klasyfikacji, w wyniku której otrzymują konkretną liczbę gwiazdek. Ma ona ułatwić turystom dokonywania wyboru dotyczącego miejsca noclegu, tak aby spełniało ich oczekiwania.  

Gwiazdki symbolizują więc standard hotelu. Pod tym kryje się jednak o wiele więcej informacji, bowiem wspomniany standard to suma różnych czynników, takich jak lokalizacja hotelu, standard, wielkość i wyposażenie pokoi, dodatkowe udogodnienia czy kompetencja obsługi. Warto zaznaczyć, że taka kategoryzacja nie jest jednolita w każdym kraju, przez co poszczególne wymogi mogą się różnić.  

Przeczytaj również: Polacy już planują majówkę. Ten kierunek wyprzedaje się w błyskawicznym tempie

Liczba gwiazdek a standard i oferowane udogodnienia w hotelu

W Polsce obowiązuje pięciogwiazdkowy system kategoryzacji, a organem odpowiedzialnym za przyznawanie poszczególnych kategorii jest marszałek województwa, na którego terytorium mieści się obiekt. 

Powoływana jest specjalna komisja, która bierze pod uwagę między innymi takie kryteria jak, elementy zagospodarowania, instalacje i urządzenia techniczne, wyposażenie, usługi podstawowe oraz uzupełniające, a także wiele innych. 

Na podstawie konkretnych wymogów przyznawana jest odpowiednia ilość gwiazdek. Dzięki temu można wyróżnić hotele:

  • 1- gwiazdkowe - czyli obiekty, które spełniają podstawowe wymagania, a mianowicie pokój z łóżkiem i szafą. Jeśli chodzi o łazienkę, najczęściej nie przynależy ona bezpośrednio do pokoju. 
  • 2-gwiazdkowe - w takim obiekcie każdy pokój powinien posiadać osobną łazienkę, a także lepsze wyposażenie w pokoju, w którego skład wchodzi między innymi lustro czy mydło. 
  • 3-gwiazdkowe - ośrodki, które zapewniają już naprawdę komfortowe warunki. Pokoje odznaczają się przytulnością oraz dobrym wyposażeniem, natomiast cały obiekt posiada między innymi restaurację czy room-service.  
  • 4-gwiazdkowe - w tym przypadku mowa już o wysokim standardzie, na który składa się między innymi wykwalifikowana obsługa. Co więcej, pokoje są bardzo dobrze wyposażone, a w hotelu dla gości dostępne są takie udogodnienia jak restauracja, basen czy siłownia.
  • 5-gwiazdkowe - to po prostu najlepsze hotele. Spełniają najwyższy standard co do obsługi oraz wyposażenia. Do dyspozycji gości są liczne udogodnienia, takie jak profesjonalne sale konferencyjne czy ośrodki SPA. 

Zobacz też:

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

Z Krakowa dolecisz za mniej niż 100 zł. Na miejscu zabawa lepsza niż w Disneylandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | wczasy