Reklama
Reklama

​Jedno z najbardziej tajemniczych muzeów w Polsce. Ludzie przychodzą oglądać groby

We Wrocławiu od kilku lat funkcjonuje muzeum, które nie prezentuje odwiedzającym pięknych obrazów czy unikalnych przedmiotów z czasów prehistorycznych. Główną osią jego działalności są nagrobki, a niektóre z nich mają prawie 200 lat. Poznaj jedno z najbardziej tajemniczych muzeów w Polsce, jakim jest Muzeum Sztuki Cmentarnej.

Czy to cmentarz, czy muzeum?

Wrocławskie Muzeum Sztuki Cmentarnej jest jednym z siedmiu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Znajduje się na starym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej 37/39. Pierwszego pochówku w tym miejscu dokonano w połowie XIX wieku, a dokładniej w 1856 roku. Ostatni pogrzeb miał miejsce 86 lat później, w czasie II wojny światowej, w 1942 roku. Stary Cmentarz Żydowski jest jedyną wrocławską nekropolią z XIX wieku, która zachowała się po dziś dzień.

Sprawdź również: Sposób prosto od pracownika lotniska. Dzięki niemu twoja walizka wyjedzie pierwsza

Pierwsze nagrobki na starym Cmentarzu Żydowskim to tradycyjne macewy, które były wykonywane z drewna, kamienia lub żeliwa. W późniejszym okresie coraz częściej stosowano rodzinne pomniki nagrobne, które były odważne w formie oraz monumentalne i widać w nich inspirację architektoniczną wielu okresów. Muzeum Sztuki Cmentarnej znajduje się w przepięknym zielonym parku, co dodatkowo dodaje uroku podczas spaceru i kontemplacji sztuki. Na starym Cmentarzu Żydowskim znajdziemy pochówki wielu wybitnych wrocławian — artystów, naukowców, polityków czy przedsiębiorców.

Sprawdź również: Zaraz po wejściu do pokoju hotelowego włóż walizki do wanny. Ten trik uratuje cię przed problemami

Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu — godziny otwarcia i ceny biletów

Stary Cmentarz Żydowski otwarty jest przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym, czyli od listopada do marca, można go zwiedzać od 9:00 do 16:00, natomiast w okresie wiosenno-letnim, czyli od kwietnia do października, bramy nekropolii są otwarte od 9:00 do 18:00. Chcąc skorzystać z pięknych okoliczności przyrody najlepiej odwiedzić muzeum wiosną lub latem, jednak powinien to być punkt obowiązkowy na mapie każdego, kto wybiera się do Wrocławia.

Sprawdź również: Na tej górze przeżyjesz najpiękniejsze wschody i zachody Słońca. Leży niecałe 100 km od Krakowa

Bilet normalny do wrocławskiego Muzeum Sztuki Cmentarnej kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy — 10 zł. Obiekt obsługuje również grupy zorganizowane (przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe), w tym przypadku wejściówka dla jednego ucznia to koszt 8 zł, natomiast opiekun wchodzi za darmo. Warto również pamiętać, że w każdy czwartek wejście do Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu jest darmowe.

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | weekend w Polsce | podróż samochodem