5 najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Rewelacja, a Polacy wcale ich nie znają
Zagraniczni turyści wybrali Wrocław jako najpiękniejsze miasto europejskie. Jednak to nie tylko perła w koronie Dolnego Śląska jest warta odwiedzenia. Ten region posiada wiele urokliwych miejsc, które gwarantują nie tylko malownicze krajobrazy czy wypoczynek na łonie natury, ale także aktywne spędzenie czasu. Poznaj piękne miejsca na Dolnym Śląsku.
Dolny Śląsk to część historycznego Śląska położona nad Odrą. Jej głównym ośrodkiem jest stolica i najpiękniejsze miasto europejskie — Wrocław. Warto jednak zagłębić się w zwiedzanie Dolnego Śląska poza Wrocławiem.
Największe jezioro w Dolinie Bobru ma aż 4 kilometry długości i do 400 metrów szerokości. Zapora została na nim wybudowana pod koniec XIX wieku, gdy region nawiedziła seria straszliwych powodzi. Jest to największa w Polsce konstrukcja hydrotechniczna — ma 280 metrów długości oraz 62 wysokości. Zapora pełni funkcję przeciwpowodziową, a poniżej konstrukcji umiejscowiona jest elektrownia wodna, której moc to ponad 13,364 MW.
Będąc nad jeziorem Pilchowickim, trzeba odwiedzić malowniczo położoną stację kolejową o nazwie Pilchowice Zapora, do której wiedzie nieczynne torowisko kolejowe. Jezioro przekracza się po największym w Sudetach stalowym wiadukcie. Gdy dotrzemy na miejsce, oprócz cudownych widoków, możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i poszaleć na jeziorze.
Sprawdź również: Wakacyjne all-inclusive w Polsce - gdzie jechać?
Mimo że Polska nie kojarzy się z wodospadami, to jest ich w naszym kraju kilkadziesiąt. Jednak najpiękniejszy z nich znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku i jest to wodospad Wilczki. Znajduje się w masywie Śnieżnika, a powstał dzięki uskokowi tektonicznemu. Ma 22 metry, a woda z niego spada do kotła, a następnie płynie wąwozem, który nazywany jest kanionem amerykańskim. Nad samym wodospadem znajduje się malowniczy mostek, który jeszcze bardziej podkreśla romantyzm tej scenerii. W 2018 roku teren zrewitalizowano kosztem 3 milionów złotych, a cały obszar jest jeszcze łatwiej dostępny i bezpieczny.
Sokole Góry to wzniesienie w części Rudaw Janowickich ma jedynie 642 m n.p.m., ale widoki ze szczytu, szczególnie w bezchmurny dzień, są przepiękne. Najpopularniejszymi skałami w tym regionie są oba Sokoliki — Mały i Duży. Dodatkowo na Sokoliku Dużym znajduje się platforma widokowa.
Gdy dotrzemy na szczyt większego z Sokolików przed nami zarysuje się piękny widok nie tylko na Góry Kaczawskie, ale także Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie i całe Rudawy Janowickie. W pobliżu Sokolików znajduje się schronisko dla turystów "Szwajcarka", gdzie nie tylko można zjeść ciepły posiłek, ale znajduje się przy nim także mały parking dla samochodów.
Sprawdź również: Wakacje na Mazurach - relaks nad jeziorami. Co warto zobaczyć?
Od kilku lat na Dolnym Śląsku organizowany jest prestiżowy konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska". Edycję 2023 wygrało Sokołowsko. Ta wieś jest nie tylko piękna, ale również tajemnicza i urokliwie położona. To właśnie tutaj w połowie XIX wieku powstało jedno z pierwszych w Europie sanatoriów przeciwgruźliczych. Dużą zasługą w leczeniu był niewątpliwie klimat, jaki panuje w pobliżu Sokołowska.
Tak renomowany ośrodek medyczny zaczął przyciągać do Sokołowska nie tylko osoby poszukujące sanatorium, ale także medyków, których chcieli stosować takie same praktyki. Jednym z ośrodków, który inspirował się Sokołowskiem, było szwajcarskie Davos. Co więcej, w Sokołowsku znajdziemy wiele zabytków. Należy do nich m.in. zameczek Friedenstein, zespół dawnego sanatorium dra Brehmera, cerkiew św. Michała Archanioła czy też drewnianą zabudowę na ulicy Głównej.
Późnogotycki zamek Grodziec powstał na stromym wzgórzu w okolicach połowy XII wieku. Znajduje się on około dwóch godzin jazdy od Wrocławia, jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa i tworzy Szlak Zamków Piastowskich. Pierwsza konstrukcja w tym miejscu była drewniana, a dopiero Henryk Brodaty zastąpił ją murowaną, która następnie była stale rozbudowywana. Przez lata wojen i niedofinansowania zamek Grodziec miewał różne problemy. W 1959 roku podjęto działania rekonstrukcyjne i prace porządkowe, które miały przywrócić obiekt do dawnej świetności.
Dziś zamek znajduje się pod opieką gminy Zagrodno. Co roku tysiące turystów przyciągają imprezy takie jak Turniej Rycerski, Święto Pieśni czy Święto Wina i Miodu Pitnego. Sam obiekt nie tylko można zwiedzić, ale również w nim nocować czy spróbować dań tradycyjnej kuchni polskiej podawanych w zamkowej restauracji.
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami