Reklama
Reklama

Wakacje na Mazurach – relaks nad jeziorami. Co warto zobaczyć?

Wakacje na Mazurach to propozycja, którą warto wybrać, poszukując dobrego sposobu na zrelaksowanie się w towarzystwie ptaków, z widokami na piękne jeziora. Malowniczy region Polski ma też do zaoferowania wiele innych atrakcji. Na które z nich zwrócić uwagę?

Wypoczynek na Mazurach będzie trafionym wyborem dla tych, którzy chcą zwiedzić jeden z najpiękniejszych obszarów Polski. Atrakcje obejmują zarówno malownicze widoki, piękne lasy i wielkie jeziora, jak i relikty II wojny światowej. Całość dopełnia różnorodność kulinarna. W licznych restauracjach i kawiarniach można skosztować lokalnych specjałów i pysznych słodkości.

Relaks nad jeziorami na Mazurach można podzielić na kilka segmentów. Warto wygospodarować czas na zwiedzanie zabytków, piesze lub rowerowe wycieczki, a także wypoczynek nad jeziorem, czy rejs żaglówką. Możliwości spędzenia wolnego czasu jest wiele, dlatego przechodzimy do konkretów. Co można robić na wakacjach na Mazurach?

Wakacje na Mazurach: zacznij zwiedzanie od jeziora Śniardwy

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest mezoregionem, który ma powierzchnię aż 1732 km2 i aż 486 km2 z tego terenu zajmują jeziora. Największe z nich to Śniardwy, które rozpościera się aż po horyzont. Większość terenu wokół akwenu jest niezagospodarowana, co umila zwiedzanie okolic Śniardw: lasów, łąk i licznych tras rowerowych oraz szlaków dla pieszych.

Miastem typowo turystycznym, z którego można zobaczyć imponujące Śniardwy ze stanowisk widokowych, udać się w rejs po jeziorze, czy zjeść pyszną rybę lub skosztować lokalnych słodkości i innych specjałów, są Mikołajki. 

Wakacje na Mazurach: piękne widoki na Niegocin i Kisajno w Giżycku

Warto też odwiedzić Giżycko, w którym znajduje się pięknie zaprojektowana marina, zabytkowa wieża ciśnień, a także zamek krzyżacki. Miejscowość znajduje się nad jeziorem Niegocin i Kisajno, które łączy się z jeziorem Dargin i Łabap. Niedaleko od Giżycka przebiega też trasa Green Velo – szlak rowerowy, który umożliwia doświadczenie unikalnego piękna Mazur.

Wakacje na Mazurach: zwiedzanie Wilczego Szańca

Zbrodniom wojennym i licznym tragediom, które spowodował atak Niemiec na Polskę, towarzyszyła tajemniczość. Wiele projektów i działań Adolfa Hitlera było owianych mroczną magią. Przykładem jest Bursztynowa Komnata, która według niektórych krzewicieli teorii spiskowych miała zostać ukryta na terenach wokół Giżycka.

Na Mazurach znajdują się również relikty II wojny światowej, z których zdarto zasłonę grozy i które można zobaczyć na własne oczy. Zalicza się do nich Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze). To kompleks bunkrów stanowiących w latach 1941-1944 kwaterę główną Adolfa Hitlera. Führer dowodził stamtąd niemiecką ofensywą na terenach ZSRR. 

Wilczy Szaniec był też miejscem, w którym doszło do nieudanego zamachu na życie Adolfa Hitlera. W 1944 roku – dokładnie 20 lipca, Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften (oficerowie Wehrmachtu) zaplanowali likwidację Führera. Na podstawie tych zdarzeń powstał film z Tomem Cruisem w roli głównej pt. "Walkiria".

Aktualnie Wilczy Szaniec jest popularną atrakcją turystyczną. Z cennikiem obowiązującym w sezonie, opłatami za parking, a także godzinami zwiedzania można zapoznać się na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Zobacz też:

Wyspa delfinów we Włoszech. Warto spojrzeć na nią z góry

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Świetna ścieżka spacerowa 30 minut od Warszawy. Las, rzeka i piaszczysta plaża

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | jeziora