Żółte plamy na trawniku spędzają ci sen z powiek? Winny jest ten błąd w pielęgnacji
Każdy marzy o intensywnie zielonym oraz bujnym trawniku. Jednak czasem pojawiają się na nim nieestetyczne żółte plamy, które psują nam tę wizję. Powodów ich obecności może być wiele. Na szczęście mamy na to sposób. Podpowiadamy, jak rozpoznać przyczynę żółknięcia trawy oraz jak sobie z tym poradzić.
Trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnych zabiegów, które poprawią jego kondycję. Czasem jednak zaczyna on żółknąć i pojawiają się na nim brzydkie plamy. Co wtedy zrobić? Sprawdź, gdzie szukać przyczyny oraz jak zadbać o murawę, aby była idealnie zielona i pozbawiona żółtych punktów.
Pojawiające się na trawniku nieestetyczne żółte plamy mogą być wywołane przez wiele różnych czynników. Nierzadko przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt częste eksploatowanie kawałka murawy. Jeżeli zazwyczaj w tym samym miejscu rozkładamy koc lub ustawiamy meble ogrodowe, to nic dziwnego, że właśnie w tym obszarze trawa będzie marniała. Wynika to z ograniczonego dostępu do światła oraz regularnego przygniatania jej.
Oprócz tego niejednokrotnie za żółte plamy na trawniku odpowiadają zwierzęta domowe, które oddają mocz w danym miejscu. Może on przyczyniać się do złego stanu murawy. Oprócz tego problem ten często wynika również z niedoboru fosforu oraz potasu w glebie. Wtedy to najlepiej stosować odżywkę np. z banana lub kawy.
Czytaj również: Koniecznie zrób to w sadzie w kwietniu. Robaczywe śliwki będą tylko wspomnieniem
Czasem również przyczyn żółknącego trawnika należy szukać w zbyt rzadkim lub nieprawidłowym podlewaniu. Z tego powodu tak ważne jest, by dostosowywać obfitość oraz częstotliwość zasilania wody do panujących aktualnie warunków. Oczywiście im jest cieplej, tym więcej wody będzie potrzebował trawnik. Natomiast nie bez znaczenia jest także pora dnia. Murawę najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, aby nie poparzyć roślin.
Zdarza się także, że żółte okrągłe plamy suchej trawy są objawem pojawienia się pędraków. Żerują one w glebie i uszkadzają korzenie traw. Chcąc potwierdzić ich obecność, należy oderwać fragment darni, jeśli trawa bez oporu usuwa się wraz z korzeniami, które są słabo rozwinięte lub uszkodzone, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pędrakami.
Chcąc usunąć żółte plamy z murawy, przede wszystkim musimy określić przyczynę takiego stanu, a następnie ją wyeliminować oraz poprawić błędy w pielęgnacji. Tak jak wspominaliśmy, czynników wpływających na pogorszenie kondycji trawnika może być wiele, jednak jeśli chcemy poprawić ogólny stan murawy, możemy wykonywać różnorodne zabiegi pielęgnacyjne.
Bardzo pomocna będzie w tym przypadku wertykulacja oraz napowietrzanie trawnika. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie koszenie trawy, ponieważ usuwanie filcu powierzchniowego oraz resztek skoszonej murawy ograniczy możliwość rozwoju chorób grzybowych. Efekty tych zabiegów ujrzymy już po kilku tygodniach.
Oprócz tego warto również w miejscu ubytków wysiać kolejne nasiona. Dzięki tej prostej czynności uzupełnimy braki i będziemy mogli cieszyć się piękną zieloną murawą.
Zobacz też:
Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik
Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców
"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać