Reklama
Reklama

Zmienia kolor kilka razy w roku. Zasadź go w ogrodzie, jeśli nie lubisz nudy

Jeżeli szukamy nietypowej rośliny, która będzie zdobić nasz ogród przez wszystkie pory roku, to warto posadzić w nim dereń biały NIGHTFALL. Jest to istny kameleon w ogrodzie, który wraz z upływem miesięcy, zmienia swoją barwę i zaskakuje walorami dekoracyjnymi. W dodatku jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Sprawdź, jak o nią dbać i co ją wyróżnia.

Dereń biały NIGHTFALL znany także jako Cornus alba 'Verpaalen3' to wyjątkowa odmiana, która została wyhodowana w Holandii. Cieszy się ona dużym uznaniem z uwagi na swój dekoracyjny wygląd przez cały rok. Co więcej, roślina ta jest niewymagająca jeśli chodzi o uprawę i poradzi sobie na różnych stanowiskach. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym okazie.

Jak wygląda dereń biały NIGHTFALL? To wyróżnia go spośród innych roślin

Dereń biały NIGHTFALL to roślina, która dorasta do około 2 metrów wysokości. Ma ona wyprostowany oraz krzewiasty pokrój. Jej największą zaletą jest to, że roślina ta, jest ozdobna w zasadzie przez cały rok, dzięki zmieniającym się kolorom pędów i liści.

Wiosną młody pędy derenia białego są purpurowe, co nadaje mu wyjątkowego wyglądu. Latem natomiast liście przybierają ciemnozieloną barwę z jaśniejszym, szarym odcieniem od ich spodniej strony. Jesienią za to liście derenia są ciemnopurpurowe, prawie czarne. To właśnie to wyróżnia tę odmianę spośród innych dereni.

Zimą, pędy derenia również rzucają się w oczy, ponieważ mają czerwoną barwę. Dzięki temu roślina pozostaje nadal dekoracyjna, nawet gdy już opadną jej liście. Warto także wspomnieć o pojawiających się w maju kwiatach. Tworzą one drobne kwiatostany i mają barwę kremową. Dereń biały NIGHTFALL ma także małe owoce w postaci białych jagód, które dojrzewają od sierpnia do października, również dodając roślinie walorów ozdobnych.

Czytaj również: To najprostsza metoda rozmnażania hortensji. Ogrodnik radzi, kiedy pobrać sztobry

Jak pielęgnować dereń biały NIGHTFALL? O tych czynnościach musisz pamiętać

Do zalet dereni białych NIGHTFALL należy także to, że są to rośliny z małymi wymaganiami uprawowymi. Najlepiej rozwijają się one na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jeśli chodzi o glebę, to dereń jest tolerancyjny na różnego typu podłoża. Będzie dobrze rozwijał się zarówno w lekkich glebach próchnicznych, jak i gliniastym podłożu. Jednak najlepiej czuje się w ziemi o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Warto także zadbać o to, by dereń miał umiarkowanie wilgotne lub wilgotne podłoże. Co więcej, dereń biały NIGHTFALL jest w pełni mrozoodporny. Natomiast jeśli chodzi o podlewanie go, to musi być ono regularne. Szczególnie ważne jest to w pierwszych latach po posadzeniu rośliny.

Zabijamy także o systematyczne, ale umiarkowane nawożenie. Wiosną najlepiej stosować nawóz o spowolnionym uwalnianiu, który obfituje w mikroelementy. Dzięki temu wzmocnimy roślinę oaz poprawimy jej wzrost.

Nie zapominajmy również o cięciu dereni. Powinniśmy je wykonywać wczesną wiosną. Podczas niego pozbywamy się suchych i zniszczonych pędów, aby umożliwić roślinie pełny rozwój nowych przyrostów.

Zastosowanie derenia białego NIGHTFALL - gdzie będzie się dobrze prezentował?

Z uwagi na walory ozdobne derenia białego NIGHTFALL jest on rośliną, która idealnie sprawdza się w nasadzeniach grupowych, na żywopłoty oraz na kompozycje rabatowe. Bardzo często możemy również zaobserwować derenie w zieleni miejskiej i osiedlowej. Wynika to z tego, że cechuje je wysoka odporność na zanieczyszczenia powietrza, a także na zasolenie gleby.

Natomiast w ogrodach przydomowych dereń biały NIGHTFALL może być sadzony jako roślina soliterowa lub stanowić część większych kompozycji z innymi okazami. Warto dobrać je tak, by miały kontrastujący kolor liści.


Zobacz też:

Marzysz o owocach z własnego ogrodu? Nie przegap tego terminu

Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie

Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka