Koniecznie posadź tę odmianę tulipanów. Będą kwitły przez wiele lat
Przed nami idealna pora na sadzenie tulipanów. Teraz można zadbać o to, by cieszyły nas kolorami wczesną wiosną. Ten kwiat ma tysiące odmian, których wciąż przybywa, bo stanowi wdzięczny materiał dla hodowców. Podpowiadamy, które cebulki tulipanów zasadzić, by kwitły przez wiele kolejnych lat.
Tulipany zazwyczaj sadzimy na przełomie września i października, traktując je jako rośliny jednoroczne. Wcale jednak nie musi tak być. Niektóre odmiany tych kwiatów zakwitną jeszcze przez kilka kolejnych sezonów. Wyjaśniamy, na jakie odmiany postawić i jak pielęgnować tulipany, by cieszyły oko przez wiele lat.
Tulipany obejmują około 12 gatunków, wśród których znajduje się około 15 tys. odmian. Jest więc w czym wybierać, ponieważ poszczególne rodzaje kwiatów różnią się kolorami, wysokością i formą kwiatostanów. Przy wyborze cebulek do sadzenia warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który ułatwi nam życie w przyszłości. Chodzi o odmiany tulipanów, które będą kwitły przez wiele lat.
Tu powinniśmy szukać tulipanów dwóch rodzajów: botanicznych i odmian Darwina. Tulipany botaniczne to kwiaty rosnące dziko, które można uprawiać również w ogrodzie. W naturalnych warunkach radzą sobie bez wykopywania. Są one niskie i stosunkowo drobne. Jeśli jednak chcesz mieć w ogrodzie eleganckie, wysokie kwiaty, postaw na odmiany tulipanów Darwina.
Tulipany botaniczne wykształciły w sobie umiejętność przetrwania przez kilka lat, dzięki czemu dają sobie radę w naturalnych warunkach. Wytwarzają cebulki przybyszowe, które gwarantują kwitnienie każdego roku. Oto kilka odmian tulipanów botanicznych:
- Tulipan Kaufmanna - niskie (15 - 20 cm), wcześnie kwitnące tulipany o intensywnych barwach, doskonałe do ogrodów skalnych;
- Tulipan turkiestański - delikatne kwiaty o białych lub kremowych płatkach, które tworzą gęste kępy o wysokości do 25 cm;
- Tulipan karłowaty (Tulipa tarda) - małe, żółte kwiaty z białymi krawędziami, dobrze rosnące w trudnych warunkach.
- Tulipan Greiga - Kwiaty o dużych rozmiarach w odcieniach czerwieni i pomarańczu, z ozdobnymi, pręgowanymi liśćmi, osiągają od 20 do 40 cm wysokości.
Spośród botanicznych odmian tulipanów najwięcej uwagi wymagają odmiany Kaufmanna, natomiast tulipan karłowaty jest wyjątkowo odporny.
Czytaj też: We wrześniu koniecznie posadź te kwiaty. Wiosną zaniemówisz z zachwytu
Tulipany Darwina to zupełna odwrotność botanicznych: powstały w wyniku mieszania odmian. Dlatego są jednocześnie wysokie i powtarzają kwitnienie. Spośród tulipanów Darwina wymienić można kilka ciekawych odmian, które kwitną co roku:
- Apeldoorn - klasyczny, czerwony tulipan o dużych kwiatach, szczególnie odporny i trwały.
- Golden Apeldoorn - odmiana o złocistożółtych kwiatach, znana z długiego okresu kwitnienia.
- Pink Impression - delikatne różowe kwiaty, wyróżniające się dużymi, trwałymi płatkami.
- Daydream - tulipan o przejściach kolorów od żółtego do pomarańczowego, kwitnie intensywnie i długo.
Hodowcy tulipanów zadbali o to, by Darwiny nie tylko wyglądały imponująco, ale również były odporne na warunki atmosferyczne i kwitły przez wiele lat.
Czytaj też: Włóż cebulki do ziemi. Wiosną zaleją ogród kolorami
Pielęgnacja tulipanów wieloletnich nie różni się zbytnio od tej, która dotyczy zwykłych odmian. Zadbać tu trzeba o słoneczne i niepodmokłe stanowisko oraz o jakość gleby. Podłoże powinno być lekkie i próchnicze, w tym celu warto zasilać je kompostem jesienią lub wiosną. Po kwitnieniu usuwamy kwiatostany oraz łodygi.
Jedyną różnicą w pielęgnacji wieloletnich tulipanów jest to, że po kwitnieniu nie wykopujemy ich cebulek. Kiedy jednak po kilku latach kwiaty będą robiły się coraz drobniejsze, a kępy tulipanów zwarte, warto je wykopać i rozsadzić cebulki.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach