Reklama
Reklama

Jest mało wymagająca i ma różnorodne kwiaty. Posadź tę roślinę w swoim ogrodzie

Szukając do swojego ogrodu lub na balkon rośliny, która przez wiele miesięcy będzie zachwycała barwnymi kwiatami, a równocześnie nie będzie trudna w uprawie, warto zwrócić swoją uwagę na portulakę wielokwiatową. Jest to zachwycająca i kolorowa roślina, która sprawdzi się nawet dla początkujących ogrodników. Podpowiadamy, jak o nią dbać i co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Portulaka wielokwiatowa to niezwykła roślina, która potrafi nadać barw i radości każdemu ogrodowi czy balkonowi. Jest ona równocześnie łatwa w uprawie i spektakularna. Wobec tego przy minimalnym wysiłku możemy cieszyć się barwną i przyciągającą wzrok rośliną. Sprawdź, jak dbać o portulakę i jakie warunki jej zapewnić.

Dlaczego warto uprawiać portulakę wielokwiatową?

Portulaka wielokwiatowa to wyjątkowa roślina ogrodowa. Wyróżnia ją jej nietypowa zdolność do wytwarzania kwiatów o różnych kolorach na jednej roślinie. Co więcej, jest ona niewymagająca i odporna na suszę.

Portulaka występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą nie tylko pokrojem, ale i kolorystyką oraz wielkością kwiatów. Największą popularnością cieszą się odmiany o pełnych lub półpełnych i pojedynczych kwiatach. Nie brakuje roślin, które cechują delikatne pastelowe kolory, jak i tych bardzo jaskrawych. Wobec tego możemy bez problemu dopasować roślinę do wystroju naszego ogrodu.

Portulaka wielokwiatowa kwitnie od czerwca, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Wytwarza ona niewielkie kwiaty o średnicy około 3 cm. Co ciekawe, kwiaty te otwierają się na słońcu i zamykają, gdy ono znika, a do tego mogą mieć różne kolory, nawet na tej samej roślinie. Na tym samym okazie możemy znaleźć kwiaty w odcieniach różu, żółci, bieli, fioletu czy czerwieni.

Czytaj również: Zrób to z ziemią po ogórkach. Uprawy poplonowe będą bezpieczne

Co sprawia, że portulaka to dobry wybór dla początkujących ogrodników?

Kolejną zaletą portulaki jest to, że jest ona doskonałą rośliną, dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Jest ona jednym z gatunków, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a równocześnie daje zachwycające efekty.

Wystarczy, że portulakę posadzimy w nasłonecznionym miejscu i w lekkiej oraz przepuszczalnej glebie. Dzięki temu będzie mogła się zdrowo i bez trudu rozwijać. Co więcej, nie musimy się martwić o podlewanie w dużym stopniu, ponieważ portulaka świetnie radzi sobie podczas suszy, dzięki swoim mięsistym i magazynującym wodę liściom.

Warto również dodać, że portulaka sprawdza się nie tylko na rabatach, ale także i w donicach, dzięki czemu jest bardzo wszechstronna. Możemy więc cieszyć się jej kwiatami nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie lub tarasie. Pamiętajmy jednak, aby i tam zapewnić roślinie dostęp do pełnego słońca, które stymuluje kwitnienie portulaki.

Jak pielęgnować portulakę wielokwiatową?

Tak jak wspominaliśmy, portulaka nie jest rośliną wymagającą. Jednak pomimo tego istnieje kilka zasad, których wciąż warto przestrzegać, aby móc cieszyć się jej kwitnieniem. Stanowisko w tym przypadku odgrywa kluczową rolę i roślina nie powinna znajdować się w cieniu.

Oprócz tego, pomimo że portulaka jest odporna na suszę, to warto zadbać o jej nawadnianie. Powinno być ono umiarkowane i regularne w okresach długotrwałego braku deszczu. Pomoże to roślinie rozwijać jej kwiatostany. Pamiętajmy jednak, aby nie dostarczyć portulace zbyt dużej ilości wody, ponieważ źle toleruje ona nadmiar wilgoci.

Warto również zadbać o przycinanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu nie tylko portulaka będzie się lepiej rozwijała, ale i pobudzimy ją do dalszego kwitnienia. Weźmy także pod uwagę to, że portulaka nie jest odporna na mrozy, dlatego w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna.\


Zobacz też:

​Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły

Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią

Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | kwiaty