Reklama
Reklama

Zbliża się czas ważnego zabiegu dla tui. Nie prześpij go, bo zmarnieją zimą

Lato to czas, gdy tuje w ogrodzie wymagają szczególnej pielęgnacji. Zbliża się czas ważnego zabiegu, który musisz wykonać w lipcu, jeśli zależy ci na utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Nie zapomnij o nim, a później sobie podziękujesz. Twoje krzewy bez problemu przetrwają nawet najsurowszą zimę, a sąsiedzi będą z zazdrością podziwiać ich urodę.

Tuje (nazywane często żywotnikami) to popularne krzewy w polskich ogrodach. Na ich posadzenie decyduje się wielu działkowiczów, ale mało kto wie, jak prawidłowo dbać o te rośliny. Gatunek ten wymaga szczególnej pielęgnacji. 

Potrzebuje twojej troski zwłaszcza latem, gdy zachwycają zielenią swych bujnie porośniętych gałązek. To właśnie w lipcu wypada czas ważnego zabiegu dla tui. Na jego wykonanie zostało ci niewiele czasu, więc lepiej nie prześpij terminu, bo zmarnieje zimą. 

Kiedy nawozić tuje latem? Pilnuj terminu, bo krzewy zmarnieją

Najlepszym czasem na letnie nawożenie tui jest lipiec. Pod koniec miesiąca może być jednak już za późno na wykonanie tego zabiegu. Im dłużej zwlekasz, tym większe jest ryzyko, że młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, a wtedy będą narażone na przemarznięcie. 

Idealny termin na nawożenie tui w lipcu to pierwsza połowa miesiąca. To dlatego, że żywotniki intensywnie teraz wzrastają, a odżywki z azotem mogą wspierać ich system korzeniowy, ułatwiać im pobór wody i składników odżywczych z podłoża. 

Może cię zainteresować: Pomidory słabo owocują? Podlewaj je tym darmowym nawozem, a zobaczysz różnicę

Nawożenie tui w lipcu. Jakich produktów używać?

Do nawożenia tui w lipcu możesz użyć gotowych mieszanek mineralnych ze sklepu, albo wykorzystać produkty organiczne. W pierwszej połowie miesiąca krzewom zaleca się podawać nawozy o wysokiej zawartości azotu. 

Pobudzi on tuje do intensywnego wzrostu. Warto także zadbać o to, by nawóz do tui zawierał magnez, zapobiegający żółknięciu i obumieraniu pędów, a także krzem wzmacniający odporność na susze.

Jeśli jesteś fanem stosowania w ogrodzie naturalnych metod, możesz podawać żywotnikom biohumus, kompost czy obornik. Dostarczą one im niezbędnych składników odżywczych i poprawią strukturę gleby. 

Czytaj również: Ta roślina ogrodowa zakwitnie 2 razy w jednym sezonie. Wystarczy banalny zabieg

Jak nawozić tuje latem? Technika ma znaczenie

Nawożenie tui nie przyniesie jednak efektów, jeśli odżywki będziesz im aplikował nieodpowiednią techniką. Produkty najlepiej zawsze rozprowadzać wokół krzewów, unikając bezpośredniego kontaktu z pniami krzewów. Po wszystkim obficie podlej tuje, aby zintensyfikować działanie nawozu, pomagając mu dotrzeć do korzeni. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | działka | pielęgnacja roślin | krzewy