Reklama
Reklama

Ta roślina ogrodowa zakwitnie 2 razy w jednym sezonie. Wystarczy banalny zabieg

Ta roślina ogrodowa nie jest jeszcze tak popularna jak jeżówka, hortensja czy azalia, ale ostatnio Polacy coraz częściej sadzą ją na swoich działkach. Ma wiele zalet. Poza urodą zachwyca również właściwościami odstraszającymi ślimaki. Mowa o jeżówce, która może zakwitnąć dwa razy w jednym sezonie. Aby tak się stało, wystarczy wykonać jeden zabieg.

Jarzmianka to bylina, która naturalnie występuje na terenie Kaukazu oraz południowej, wschodniej i centralnej Europy. Znakomicie odnajduje się w polskim umiarkowanym klimacie, dlatego często można spotkać ją, rosnącą dziko na polach, łąkach czy w sąsiedztwie leśnych strumieni. 

W ogrodach nie jest często spotykana, a szkoda, bo to naprawdę piękna i pożyteczna roślina. Odstrasza ślimaki i może kwitnąć nawet dwa razy w jednym sezonie. Wystarczy o nią odpowiednio dbać i pamiętać o jednym ważnym zabiegu, który pobudzi jarzmiankę do ponownego kwitnienia. 

Jak wygląda jarzmianka? To piękna i pożyteczna roślina

Zastanawiasz się, jak wygląda jarzmianka? Otóż jest to roślina o wysokości do 60 cm i dość charakterystycznych kwiatach, przypominających koronę. Mają około 4 cm średnicy i najczęściej występują w kolorach: białym lub różowym. Zdarzają się także rośliny o płatkach czerwonych czy purpurowych. 

Jarzmianka jest miododajnym gatunkiem, który produkuje sporo nektaru. Stąd też przyciąga do ogrodu sporo pożytecznych pszczół czy motyli. Jej zapachu nie znoszą za to ślimaki, dlatego na pewno nie pożałujesz, sadząc ją w pobliżu roślin, które latem często padają ofiarą tych szkodników. 

Może cię zainteresować: Ta roślina zachwyca urodą, a do tego odstrasza ślimaki. Warto mieć ją w ogrodzie

Jak uprawiać jarzmiankę, aby zdrowo rosła? Takie warunki musisz jej zapewnić

Uprawa jarzmianki nie jest szczególnie skomplikowana. Możesz posadzić ją wiosną lub jesienią. Pamiętaj jednak, by zapewnić jej odpowiednio żyzną, wilgotną ziemię o odczynie pH obojętnym lub zasadowym oraz półcieniste stanowisko, bo to właśnie w takich warunkach roślina czuje się najlepiej. 

Czytaj również: Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Jak pielęgnować jarzmiankę, by zakwitła 2 razy w jednym sezonie? Pamiętaj o tym zabiegu

Podlewanie jarzmianki powinno być regularne. Roślina ta potrzebuje bowiem stałej wilgoci w podłożu, by mogła bujnie kwitnąć i zdobić ogród. Nie przesadzaj jednak z ilością wody, którą jej dostarczasz, bo wtedy może zgnić.

Jeśli chcesz, by zakwitła dwa razy w jednym sezonie, w lipcu zetnij jej przekwitnięte kwiatostany. Gdy to zrobisz, to za niedługo znów zachwyci cię widokiem pięknych, kolorowych kwiatów. Nie zwlekaj jednak, bo należy zrobić to przed zawiązaniem nasion.

Zobacz też:

Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej

Twoje borówki amerykańskie będą najładniejsze w okolicy. Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Nie przegap tego terminu w ogrodzie. Później nie uda ci się przesadzić piwonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka