Reklama
Reklama

Pomidory słabo owocują? Podlewaj je tym darmowym nawozem, a zobaczysz różnicę

W tym roku twoje pomidory będą zdrowe, soczyste i smaczniejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy, że wykonasz jeden prosty zabieg, który pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Zamiast podlewać je przez cały czas zwykłą wodą, zrób domowy nawóz z popularnego chwastu i nakarm je nim, a zobaczysz różnicę. Owoców będzie więcej niż kiedykolwiek.

Twoje pomidory mają mało owoców? Jeżeli zadbałeś o odpowiednie podłoże i stanowisko dla sadzonek, to być przyczyną problemu jest to, że nie dostarczasz im wystarczającej ilości składników odżywczych. 

Zwróć większą uwagę na podlewanie pomidorów. Nawadnianie za pomocą samej wody nie zawsze wystarcza. Jeśli chcesz mieć więcej plonów niż sąsiedzi, w sezonie regularnie karm jej domowym nawozem za grosze.

Jak podlewać pomidory, aby były zdrowe?

Chcesz, żeby pomidory rodziły wiele owoców i zachwycały smakiem? W takim razie musisz je regularnie podlewać. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu powinna być wysoka przede wszystkim w momencie umieszczenia w gruncie sadzonek pomidorów. To dlatego, że pomidory nie mają jeszcze rozwiniętych korzeni, umożliwiających pobieranie wody z większej głębokości.

W pozostałym okresie wody powinieneś dostarczać im umiarkowanych ilościach, lecz regularnie 2-3 razy w tygodniu, lecz podczas upałów warto to robić nawet częściej. W czasie wysokich temperatur, pobrana przez rośliny woda szybciej wyparowuje, ponieważ używają jej one również do tego, by się schłodzić.

Może cię zainteresować: Ta roślina ogrodowa zakwitnie 2 razy w jednym sezonie. Wystarczy banalny zabieg

Sama woda to za mało. Czym podlewać pomidory, by bujnie owocowały?

Sama woda to jednak za mało, by sprostać wymaganiom tych roślin. Podlewanie pomidorów powinno obejmować również dostarczanie im niezbędnych witamin i składników odżywczych za pomocą specjalnych odżywek. 

Mogą to być gotowe odżywki, lecz najlepiej stosować domowe nawozy organiczne, które są w pełni naturalne, więc nie szkodzą ekosystemowi, stanowi gleby ani nie wpływają negatywnie na żaden z etapów rozwoju nie tylko pomidorów.

Nawozy do pomidorów powinny być bogate w: potas, żelazo, magnez, mangan, cynk, krzem i fosfor. Te pierwiastki są im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Zawierające je odżywki powinny pozytywnie wpłynąć na zdrowie roślin, ich kwitnienie oraz ograniczyć pojawianie się chorób czy szkodników.

Zrób nawóz z pokrzyw do pomidorów. Sadzonki będą miały po nim więcej owoców

Za nawóz do pomidorów z pokrzywy nie zapłacisz ani grosza. Zrobisz go za darmo, a idealnie sprawdzi się w pielęgnacji tych roślin. Do wykonania roztworu potrzebujesz 1 kilograma pokrzyw oraz 10 litrów wody. 

Roztwór przygotuj w plastikowym wiadrze lub większym pojemniku. Do wykonania nawozu idealnie nada się deszczówka, albo odstana woda. Pojemnik z roztworem przykryj gazą lub kawałkiem materiału. 

Nawóz odstaw w ciepłe i zacienione miejsce na około 1-2 tygodni. Co jakiś czas możesz go przemieszać, aby dostarczyć powietrze do wnętrza. Jeśli przestanie się pienić, to znak, że jest już gotowy do użytku. 

Podlewanie pomidorów nawozem z pokrzywy. Jak zrobić to dobrze?

Zanim podlejesz pomidory nawozem z pokrzywy, odcedź go i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10. Możesz podawać go swoim roślinom raz na dwa tygodnie w tradycyjny sposób, albo opryskiwać sadzonki. W drugim przypadku zastosuj jednak proporcję 1:20, aby nie zgotować pomidorom zbytniego "wstrząsu". 

Zobacz też:

Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej

Twoje borówki amerykańskie będą najładniejsze w okolicy. Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Nie przegap tego terminu w ogrodzie. Później nie uda ci się przesadzić piwonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | warzywniak | nawożenie