Reklama
Reklama

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

W naszych łazienkach gromadzi się wilgoć, przyczyniająca się również do powstawania pleśni. Chcąc zapobiegać jej występowaniu, warto umieścić w pomieszczeniu rośliny, które oczyszczają powietrze. Wystarczy kilka doniczek, a problem zniknie. Sprawdź, jakie rośliny warto mieć w swojej łazience, by stworzyć zdrową i odprężającą atmosferę.

Rośliny w łazience to świetne rozwiązanie, gdy nie tylko chcemy zadbać o wygląd pomieszczenia, ale i o nasze zdrowie. Dzięki umieszczeniu konkretnych gatunków możemy pozbyć się wilgoci, pleśni i oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie rośliny nadają się do łazienki.

Rośliny w łazience - jakie warto wybrać?

Uprawa roślin w łazience to dobry pomysł nie tylko ze względu na funkcję dekoracyjną kwiatów, ale także z uwagi na to, że niektóre z nich mogą świetnie oczyścić powietrze i pomóc pozbyć się wilgoci z pomieszczenia. Oczywiście dodatkowo pomogą stworzyć spokojną i odprężającą atmosferę w łazience.

Zastanawiając się, jakie rośliny nadają się do łazienki, musimy wziąć pod uwagę bluszcz angielski. Jest to kwiat łatwy w uprawie, który pozwala pozbyć się prawie 80 proc. pleśni w powietrzu, ponieważ wykazuje silne właściwości oczyszczające. Najlepiej umieścić go w dość jasnym miejscu i utrzymywać stale wilgotną glebę w doniczce.

Kolejną propozycją idealnej rośliny do łazienki jest paproć bostońska, którą cechują delikatne, zielone liście. Ma ona właściwości, pozwalające jej na skutecznie usuwanie wilgoci z powietrza. Z racji tego, że pielęgnacja jej jest bardzo prosta, jest to kwiat idealny dla początkujących miłośników roślin.

Następną rośliną jest skrzydłokwiat, który świetnie działa na pleśń oraz przykre zapachy. Oczyszcza on powietrze i pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci. Najlepiej będzie rozwijał się przy oszczędnym podlewaniu oraz trzymaniu rośliny z dala od mocnego światła słonecznego.

Czytaj również: Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

O czym pamiętać podczas uprawy roślin w łazience?

Decydując się na rośliny w łazience, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym będą one mogły się dobrze rozwijać, nawet w tak nietypowych warunkach. Oto kilka rad, które sprawią, że nasze rośliny, będą zdrowe i bujne:

  • Stanowisko dla kwiatów, jeśli mamy taką możliwość, warto zaplanować już na etapie projektowania wnętrza, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że rośliny otrzymają komfortowe warunki do wzrostu, równocześnie nie utrudniając nam codziennych czynności.
  • Pamiętajmy, że rośliny w łazience, powinny znajdować się z dala od detergentów i nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie kosmetyków.
  • Zadbajmy o regularne podlewanie roślin, ponieważ wilgoć panująca w łazience, nie zastąpi im zasilania wodą. Uważajmy jednak, by nie podlewać ich nadmiernie i lepiej nieco przesuszyć niż zalać roślinę, ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni. W przypadku roślin w łazience zrezygnujmy również ze zraszania ich.
  • Pamiętajmy o regularnym oczyszczaniu liści rośliny, bo także w łazience osiada na nich kurz.
  • Wietrzmy często pomieszczenie - jeśli nie ma w nim okna, wychodząc, pozostawiajmy otwarte drzwi. Dzięki temu dostarczy kwiatom tlenu i pozbędziemy się pozostałości środków do mycia unoszących się w powietrzu, które mogą negatywnie wpływać na znajdujące się w łazience rośliny.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe