Reklama
Reklama

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

Pielęgnacja zamiokulkasa nie jest skomplikowana, co sprawia, że stał się on jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jednak jeżeli zależy nam na tym, by roślinę cechowały zdrowe i soczysto zielone liście, warto stosować domową odżywkę, którą przygotujemy z zaledwie łyżki jednego popularnego produktu. Sprawdź, jak ją zrobić.

Domowy nawóz do zamiokulkasa możemy przygotować z jednego produktu, który większość z nas ma w swojej kuchni. Po wymieszaniu go z wodą stworzy on odżywczą mieszankę dla rośliny, dzięki czemu będzie bujnie i pięknie rosła. Podpowiadamy, jak dbać o zamiokulkasa i czym go podlewać, aby wypuszczał nowe, zielone liście.

Jak prawidłowo pielęgnować zamiokulkas? O tym musisz pamiętać

Pielęgnacja zamiokulkasa nie jest skomplikowana, o ile znamy kilka podstawowych zasad uprawy tej rośliny. Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że okaz ten najlepiej będzie czuł się w miejscu zacienionym lub półcienistym, jednak nie możemy równocześnie stawiać go w ciemnym kącie.

Uważajmy także na zbyt duże nasłonecznienie, które może doprowadzić do brązowienia liści i przebarwień. Zamiokulkas źle znosi również przeciągi, więc nie umieszczajmy doniczki przy drzwiach.

W przypadku, gdy na naszej roślinie nie pojawiają się nowe liście lub bardzo wolno się rozwija, może to być skutkiem ataku szkodników i warto wtedy przyjrzeć się liściom. Jednak najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe podlewanie i brak nawozu. Pomimo swojej sporej odporności, zamiokulkas nie toleruje przelania i prędzej przetrwa suszę, niż zbyt dużą ilość wody. W okresie wegetacji, a więc latem i wiosną, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Nie zapominajmy również, że jest to gatunek ciepłolubny, więc latem powinien mieć zapewnioną temperaturę około 25 stopni Celsjusza, a zimą 18-20 stopni.

Czytaj również: W ten sposób usuniesz pień drzewa bez wykopywania. Potrzebujesz zaledwie kilka złotych

Domowy nawóz do zamiokulkas - z czego go zrobić?

Zamiokulkas potrzebuje regularnego nawożenia. Wobec tego warto podczas podlewania, dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych. W tym celu podczas okresu wegetacji możemy stosować domowy nawóz do zamiokulkasa, przygotowany na bazie żelatyny.

Tak samodzielnie zrobiona mikstura dostarczy naszej roślinie dużej dawki azotu, który niezbędny jest do prawidłowego wzrostu oraz wzmocnienia korzeni zamiokulkasa. Dodatkowo wpływa on na wygląd i kondycję liści.

Kolejną zaletą tego domowego nawozu do zamiokulkasa jest to, że przygotowanie go jest niezwykle proste. Wystarczy, że podgrzejemy szklankę wody tak, by była gorąca i dodamy do niej łyżkę żelatyny. Całość mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia. Następnie mieszankę rozcieńczamy trzema szklankami letniej wody. Taki nawóz w formie płynnej możemy stosować raz w miesiącu.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | rośliny doniczkowe