Reklama
Reklama

Kwiaty na balkonie uschły mimo podlewania? Winny może być ten z pozoru błahy szczegół

Kwiaty na balkonie mogą uschnąć na przykład gdy oświetla je nadmierne słońce lub gdy brakuje im światła. Istnieją bowiem gatunki światłolubne lub cieniolubne, które na różnych balkonach odnajdą dla siebie odmienne warunki do wzrostu. Jakie rośliny wybrać na balkon od strony północnej, a jakie na balkon wschodni? Wyjaśniamy, jak ekspozycja balkonu wpływa na rośliny.

Kwiaty to wspaniała ozdoba balkonów i tarasów, które dzięki nim prezentują się niezwykle dekoracyjnie — aż chce się na nich wypoczywać. Aby jednak dobrze rozplanować przestrzeń, warto wybrać takie gatunki roślin, które poradzą sobie w zastanych warunkach. Wszystkie balkony nie są identyczne, ponieważ różnią się między innymi ekspozycją. Jak wybrać odpowiednie rośliny na balkon? Podpowiadamy.

Typy balkonów — jak dobrać do nich kwiaty?

Wiele zależy od metrażu balkonu i od jego ekspozycji. Niektóre kwiaty będą piękną ozdobą małego balkonu wychodzącego na wschód, podczas gdy inne będą się bujnie i swobodnie rozrastać, gdy trafią na spory balkon umiejscowiony od strony południowej. Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy tymi balkonami, ponieważ odmienna ekspozycja sprawia, że na każdym z nich panują nieco inne warunki pod uprawę.

Balkon wschodni nasłoneczniony jest zgodnie z rytmem przyrody, więc jest dość łatwy do aranżacji. Rośliny najpierw wygrzewają się w słońcu, by później odpocząć w cieniu pod wieczór. Balkon zachodni jest zupełnie odmienny — wszystko jest bowiem odwrócone. Rano jest chłodno, a dopiero wieczorem ciepło. Może to być zatem problematyczne miejsce dla roślin ciepłolubnych.

Dobrym miejscem pod uprawę roślin doniczkowych są balkony południowe. Są to zwykle miejsca dobrze nasłonecznione. Borykają się one jednak z kolei z brakiem cienia, który niektórym roślinom jest potrzebny. Należy to wziąć pod uwagę. Balkony północne to zaś miejsca, w które dociera niewiele światła. Rośliny, które lubią słońce i ciepło nie poradzą sobie w takich warunkach. Jest jednak sporo roślin, które uwielbiają cień i którym nie będzie on wcale przeszkadzał. 

Czytaj też: Chcesz mieć sadzonki monstery zupełnie za darmo? Zdobędziesz je w ten sposób 

Rośliny na balkon — jakie gatunki wybrać?

Balkony wschodnie są uznawane za najlepsze. Możemy na nich posadzić właściwie każdy rodzaj kwiatów, oprócz tych, które wymagają ciągłego nasłonecznienia. Takie gatunki powinny trafić raczej na balkon południowy.

Na balkon zachodni można wybrać między innymi wilczomlecze, diaskie, surfinie i pelargonie. Dwa ostatnie gatunki sprawdzą się również na balkonach wychodzących na wschód. Na balkon od strony północnej mogą trafić między innymi niecierpki, begonie, fuksje, hortensje, paprocie czy bluszcz, czyli rośliny, które lubią cień.

Do warunków panujących na danym balkonie trzeba też dobrać inne elementy - na przykład rodzaje donic. Jeśli balkon jest dobrze nasłoneczniony, lepiej nie stawiać na nim doniczek plastikowych, które szybko się nagrzeją, tylko wybrać te gliniane. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe