Reklama
Reklama

​Widzisz to na krzakach ogórków? Działaj szybko, nim stracisz całe uprawy

Zauważasz na liściach i owocach ogórków charakterystyczne żółto-zielone plamy w kształcie mozaiki? Z czasem liście deformują się? To wszystko może wskazywać na groźną chorobę wirusową, jaką jest mozaika. Jako ogrodnik naucz się ją zawczasu rozpoznawać i zwalczać. Pokażemy ci, że jest to możliwe.

Objawy wirusowej mozaiki ogórka

Wirusowa mozaika ogórka jest jedną z najczęściej występujących chorób wirusowych w uprawach ogórków. Objawy choroby są zazwyczaj bardzo charakterystyczne, dlatego czujny ogrodnik jest w stanie szybko postawić diagnozę i podjąć działania ratującego jego ogórkowe plony. Co powinno cię zaniepokoić?

  • Plamy mozaikowe na liściach - zmiana w wyglądzie liści, na których pojawiają się żółto-zielone plamy, a z czasem ulegają one nawet deformacji. Te przebarwienia są efektem nierównomiernego rozłożenia chlorofilu, a w efekcie zaburzeń w procesie fotosyntezy.
  • Plamy na owocach - czasem plamy pojawiają się też na samych ogórkach. To sprawia, że te nie tylko gorzej wyglądają, ale też stają się gorzkie, niesmaczne.
  • Zniekształcenia liści, a konkretniej kurczenie, zwijanie i marszczenie. Gdy liście ulegają uszkodzeniom, roślina gorzej przechodzi fotosyntezę i to powoduje obniżenie ilości i jakości plonów.
  • Spowolniony wzrost - rośliny, które zaatakowała mozaika mogą być mniejsze, a ogórki mogą nie osiągać pełnej dojrzałości,
  • Podatność na choroby i działalność szkodników - osłabienie systemu odpornościowego rośliny sprawia, że staje się ona łatwym celem dla innych patogenów, co dodatkowo komplikuje sytuację w ogrodzie.

Przyczyny mozaiki ogórka

Wirus mozaiki ogórka inaktywuje w temperaturze 60-70 stopni Celsjusza. Pojawia się wiosną, kiedy to jest rozprzestrzeniany przez kwiaty i rośliny ozdobne, takie jak dalie, mieczyki i lilie. Mogą go też rozprzestrzeniać chwasty oraz owady (głównie mszyce będące głównymi wektorami choroby, a także mączliki szklarniowe). Mszyce i mączliki przenoszą wirusa z jednej rośliny na drugą podczas ssania soków roślinnych. 

Inną drogą przenoszenia wirusa jest zanieczyszczone narzędzia ogrodnicze, a także nasiona, choć ta ostatnia metoda jest rzadsza.

Jak zapobiegać chorobie i zwalczać mozaikę?

Ochrona przed wirusową mozaiką ogórka wymaga zintegrowanego podejścia, które obejmuje zarówno metody zapobiegawcze, jak i działania interwencyjne w momencie wykrycia choroby. O czym pamiętać przy sadzeniu ogórków? O wyborze odpornych odmian, takich jak Octopus F1, ogórek Meksykański, Alhambra F1, Kiwano. Nasiona lub sadzonki kupuj ze sprawdzonego źródła. 

Już po zasadzeniu:

  • kontroluj popularność mszyc  w ogrodzie, stosuj środki owadobójcze, zakładaj pułapki, wprowadzaj naturalnych drapieżników (np. biedronki),
  • dbaj o czystość narzędzi ogrodniczych, dezynfekuj je, unikaj pracy w mokrych warunkach,
  • stosuj fizyczne bariery dla szkodników np. siatki.

Dobrą praktyką jest unikanie sadzenia ogórków w pobliżu innych roślin podatnych na CMV oraz stosowanie płodozmianu może zmniejszyć ryzyko infekcji. Płodozmian, czyli zmiana rodzaju upraw na danym polu co kilka lat, ogranicza możliwości przeżycia patogenów w glebie.

W przypadku wykrycia objawów mozaiki ogórka, szybkie usunięcie i zniszczenie zainfekowanych roślin jest niezbędne, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Zainfekowane rośliny powinny być natychmiast usunięte i spalone lub zakopane, aby wirus nie miał możliwości przeniesienia się na inne rośliny.

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | uprawa roślin | choroby roślin