Reklama
Reklama

Sadzisz ogórki? Wsyp to do ziemi, a zbierzesz dwa razy więcej plonów

Jeśli pod koniec kwietnia sadzisz ogórki gruntowe na rozsady, wsyp to do ziemi, a latem zbierzesz dwa razy więcej plonów. Nie musisz wydawać więcej pieniędzy na drogie odżywki w sklepach ogrodniczych. Najlepszy domowy nawóz przygotujesz za grosze z dwóch produktów, które na pewno masz w swoim domu.

Na wysiewanie ogórków gruntowych bezpośrednio do gleby jest jeszcze za wcześnie o co najmniej miesiąc. Warto poczekać z tym przynajmniej do drugiej połowy maja (do Zimnej Zośki). 

Optymalna średnia temperatura do ich uprawy na grządkach wynosi bowiem około 20 stopni Celsjusza za dnia i 15 w ciągu nocy. Gdybyś teraz się na to zdecydował, rośliny na grządkach mogłyby przemarznąć. Możesz jednak wcześniej wysiać warzywa na rozsadę. 

Musisz tylko przestrzegać kilku zasad sadzenia tych warzyw w pojemnikach. Jeśli do dołków wraz z nimi wsypiesz domowy nawóz z dwóch naturalnych składników, twoje ogórki na pewno urosną szybciej, będą duże, zdrowe i bardzo smaczne.

Wsyp to do ziemi wraz z ogórkami, a latem zbierzesz dwa razy więcej plonów

Jeśli chcesz, aby w tym roku ogórki w twoim ogrodzie pojawiły się wcześniej, w sklepie ogrodniczym wybierz odpowiednie odmiany: (F1, Lider F1, Soplica F1) i jeszcze pod koniec kwietnia przygotuj dla nich rozsadę. To najlepszy czas, by wysiać je do niewielkich pojemników wraz z żyzną glebą w dołkach o głębokości około 20 cm. 

Warto umieścić wraz z nimi również domowy nawóz, który będzie stymulował wzrost rośliny. Przygotujesz go, z dwóch składników:

  • popiołu drzewnego (dostarczy ogórkom potasu, fosforu, wapnia, żelaza)
  • grochu łuskanego (dostarczy ogórkom m.in. azotu, odżywiając je)

Na każdy dołek potrzebować będziesz po jednej łyżce popiołu i grochu. W tak przygotowanym podłożu posiej ogórki i poczekaj, aż zaczną się rozwijać. Regularnie i obficie podlewaj je wodą, a jeśli chcesz dodatkowo je wspomóc, od czasu do czasu możesz wspomóc je również gnojówką z pokrzyw. 

Może cię zainteresować: Zasadź te zioła w pobliżu pomidorów. Odstraszą wszystkie szkodniki

Takie warunki musisz zapewnić ogórkom w ogrodzie, jeśli chcesz, by zdrowo rosły

Po upływie pięciu tygodni od wypuszczenia listków, ogórki możesz przesadzić do gruntu. Pamiętaj jednak, by umieścić je na grządkach znajdujących się na dobrze nasłonecznionym stanowisku, na którym nie będą wystawione na bezpośrednie podmuchy wiatru. 

Nie zapomnij również regularnie dostarczać im letniej wody, ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy, który utrudnia im magazynowanie wody. 

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik