Reklama
Reklama

Tych bujnych kwiatów pozazdroszczą ci sąsiadki. Sprawdź, jak je uprawiać

Chcąc, by nasz ogród był pełen kolorów i pięknych kwiatów, warto posadzić w nim krzewuszkę. To urokliwa i mało wymagająca roślina, która jeśli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja krzewuszki i jaką odmianę wybrać na swoją działkę.

Krzewuszka to roślina, która oczarowuje różnorodnością swoich form oraz barw. Warto mieć ją w swoim ogrodzie, ponieważ nie tylko pięknie wygląda, ale i jest łatwa w uprawie oraz mało wymagająca. Sprawdź, jaką odmianę krzewuszki wybrać i jak dbać o roślinę, by zachwycała swoimi pięknymi kwiatami.

Krzewuszka - dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie?

Krzewuszka jest często wybieraną rośliną do ogrodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to gatunek, który posiada wiele zalet. Przede wszystkim znany jest on ze swoich pięknych, kolorowych kwiatów, które przybierają różne odcienie - od białego, przez różowy, aż po czerwony. Co więcej, do wyboru mamy wiele odmian krzewuszki, dzięki czemu możemy idealnie dobrać roślinę do swojego ogrodu.  

Dodatkowo jest to gatunek, który nie jest trudny w uprawie. Pielęgnacja krzewuszki nie sprawi problemu nawet początkującym ogrodnikom, ponieważ roślina jest odporna na większość chorób oraz szkodników, a także świetnie radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i glebowych.

Zaletą krzewuszki jest również to, że stanowi ona ozdobę ogrodu nie tylko podczas kwitnienia. Liście rośliny wraz z nadejściem jesieni zmieniają kolor i pięknie się prezentują. Co więcej, niektóre odmiany mają również dekoracyjne owoce.

Czytaj również: Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

Jakie odmiany krzewuszki wybrać?

Tak jak wspominaliśmy, do wyboru mamy różne odmiany krzewuszki. Są to krzewy, które charakteryzują się wzniesionym pokrojem, opadającymi liśćmi na zimę oraz dekoracyjnymi kwiatami. Do najciekawszych odmian, zaliczamy:

  • Styriaca - jej kwiaty są różowe, a osiąga wysokość około 2,5 m.
  • Candida - charakteryzują ją białe kwiaty z żółtą plamą w środku.
  • Monet - to karłowa odmiana, mająca około pół metra wysokości. Jej liście występują w barwie zielonej, brązowej z jasnym obrzeżem lub różowej. Natomiast kwiaty przybierają barwę purpurowo-czerwoną.
  • Olympiade - jest to odmiana krzewuszki charakteryzująca się wybarwionymi na żółto liśćmi oraz ciemnoczerwonymi kwiatami.
  • Bristol Ruby - roślina ta ma kwiaty o purpurowo-czerwonej barwie i wysokości 2-2,5 m.
  • Nana Variegata - to bardzo ładna odmiana pstrolistna. Liście tej krzewuszki mają kremowe obrzeże, a kwiaty przybierają odcień jasnoróżowy.
  • Bouquet Rose  - jest to odmiana wcześnie kwitnąca, cechująca się wzniesionym pokrojem oraz różowymi kwiatami.

Pielęgnacja krzewuszki - jak o nią dbać?

Krzewuszka to wdzięczna i mało wymagająca roślina. Wobec tego wystarczy zadbać o podstawowe kwestie, aby móc cieszyć się jej urokiem i pięknymi kwiatami. Podstawą pielęgnacji krzewuszki jest jej odpowiednie podlewanie.

Roślinę po posadzeniu należy regularnie zasilać wodą. Natomiast starsze i dobrze ukorzenione krzewy nie wymagają podlewania, chyba że mamy do czynienia z przedłużającym się okresem suszy. Pamiętajmy także o tym, by podczas upałów krzewuszkę podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Jeśli chodzi o nawożenie krzewuszki, to zaleca się, by jesienią stosować kompost, a późną wiosną zasilać roślinę za pomocą wieloskładnikowego nawozu. Należy unikać silnego nawożenia, zwłaszcza w późniejszym terminie, aby nie utrudnić krzewom zimowania.

Nie możemy również zapominać o cięciu. Wczesną wiosną usuwamy przemarznięte, uszkodzone i połamane pędy krzewuszki. Natomiast latem po kwitnieniu skracamy pędy kwitnące nad młodymi pędami bocznymi, usuwając równocześnie te zbyt wybujałe.

Co kilka lat warto także wykonać cięcie odmładzające, podczas którego pozbywamy się najstarszych pędów tuż przy ziemi. Najlepiej przeprowadzić je wczesną wiosną.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin