Reklama
Reklama

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

Podlewanie ogórków to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Składają się one głównie z wody i potrzebują jej dość dużo, by poprawnie się rozwijać. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełnić, aby im nie zaszkodzić. Podpowiadamy, jak uprawiać ogórki, by wydały solidny plon.

Ogórki to jednoroczne rośliny z rodziny dyniowatych, wyróżniające się świeżym, orzeźwiającym smakiem. Są niezwykle chętnie uprawiane w Polsce, z uwagi na liczne zastosowania w kuchni. Żeby jednak zdrowo się rozwijały i wydały obfity plon, musimy właściwie o nie zadbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie ogórków. Jak to jednak zrobić poprawnie?

Uprawa ogórków — jak o nie dbać?

Ogórki potrzebują jasnego, ale półcienistego stanowiska, by zdrowo wzrastać. Muszą mieć dostęp do dużej ilości światła, jednak nie może ono być zbyt ostre i intensywne. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny (pH 6,5-7,0). Najlepiej sadzić ogórki na glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę. Kolejne roślinki powinny zostać umieszczone w odległości około 20 cm od siebie, by miały miejsce na swobodny wzrost.

Dla zdrowia ogórków istotne jest również właściwe nawożenie i nawodnienie. Ogórki bowiem w ponad 90% składają się z wody. Ich zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, jak również latem, w czasie upałów. Trzeba dbać o to, by podłoże stale było lekko wilgotne. To ważne, jeśli plony mają się udać. 

Czytaj też: Końce liści draceny żółkną? Zadbaj o jedną rzecz, a w mig wróci do formy 

Jak podlewać ogórki? Tych błędów nie popełnij

Podlewanie ogórków jest czynnością niezwykle ważną, ale łatwo popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na stan upraw. Ziemia, w której rosną ogórki musi być lekko wilgotna, ale nie może być mokra. Wówczas uprawy zgniją i rozwinie się na nich grzyb. Nie przesadzajmy więc z nadmiarem wody.

Z tego też powodu nigdy nie podlewajmy ogórków po liściach. Powinniśmy celować w korzenie, a więc nawadniać wyłącznie podłoże. Roślin nie powinno się też podlewać w środku dnia i to zimną wodą. Woda powinna być letnia, odstana, a ogórki nawadniajmy nią rano i wieczorem. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | warzywniak | działka