Reklama
Reklama

Końce liści draceny żółkną? Zadbaj o jedną rzecz, a w mig wróci do formy

Dracena to popularna roślina, chętnie uprawiana w domach czy biurach. Zwykle dbanie o nią nie jest kłopotliwe i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarza się jednak, że jej liście zaczynają żółknąć. Co wówczas zrobić? Jak pielęgnować dracenę, by zdrowo się rozwijała? Podpowiadamy.

Dracena to sukulent, którego naturalnym środowiskiem występowania jest Afryka, Australia, Azja i Meksyk. To roślina z rodziny szparagowatych. Cieszy się ogromną popularnością i jest chętnie uprawiana w domach i mieszkaniach. Wygląda egzotycznie, a przy tym nie ma wygórowanych wymagań uprawowych. Warto jednak wiedzieć, jak o nią należycie dbać i co robić, gdy końcówki jej liści żółkną.

Dlaczego liście draceny żółkną? Możliwe przyczyny

Zwykle draceny dobrze się czują w naszych domach. Nie mają szczególnie dużych wymagań, więc są chętnie wybierane nie tylko do mieszkań, ale także do przestrzeni biurowych. Zdarza się jednak, że liście tej rośliny zaczynają żółknąć. Jaka może być tego przyczyna?

Może być to skutek zbyt skąpego podlewania draceny lub jej nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Jeśli liście żółkną, a te dolne nawet opadają, może to też świadczyć o niedoborach w nawożeniu. Żółte liście mogą też być efektem przelania rośliny. 

Czytaj też: Róż ogrodowych pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. Wystarczy, że zastosujesz tę odżywkę 

Jak dbać o dracenę? Oto właściwe warunki uprawy

Draceny z racji swojego pochodzenia lubią ciepło i wilgoć, jednak nie w nadmiarze. Powinny zostać umieszczone na stanowisku umiarkowanie nasłonecznionym. Należy regularnie je podlewać, ale nie przelewać. Potrzebują nawadniania dopiero wówczas, gdy podłoże jest zupełnie suche.

Przesuszenie końcówek liści świadczy o niedoborze wody. Najlepiej więc sprawdzić poziom wilgotności w glebie przed podlaniem, stosując tak zwaną zasadę palca, czyli zanurzając palec w doniczce na głębokość około 3 cm. Uprawiając dracenę, trzeba też zadbać o warstwę drenażu.

Liście draceny regularnie oczyszczajmy z kurzu i spryskujmy wodą. Nie narażajmy jej również na wysoką temperaturę (na przykład płynącą z grzejników) czy na przeciągi. Dzięki takim działaniom lepiej zadbamy o swoją roślinę, która powinna zdrowo się rozwijać. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin