Reklama
Reklama

Róż ogrodowych pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. Wystarczy, że zastosujesz tę odżywkę

Róże to piękne krzewy, które cieszą się ogromną popularnością. Decydują o tym zarówno urokliwe kwiaty i przyjemny zapach, jak też długi okres kwitnienia. Można dodatkowo wspomóc rośliny, by długo i obficie kwitły. Wystarczy przygotować pewną domową odżywkę, sięgając po popularny produkt z apteki.

Róże to krzewy z rodziny różowatych, wyróżniające się imponującymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Dzielą się na liczne gatunki, które występują na półkuli północnej. Róże ogrodowe to zwykle hybrydy, uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodach prywatnych i w miejscach publicznych. Zbliża się termin ich kwitnienia. Warto więc dowiedzieć się, czym podlewać róże w ogrodzie, aby bujnie kwitły aż do jesieni. 

Czym nawozić krzewy róż? Kup ten produkt w aptece

Niezależnie od tego, z jaką różą mamy do czynienia — pnącą, wielkokwiatową, rabatową — istnieje odżywka, która jest prosta do wykonania, a jednocześnie pobudzi krzew do wypuszczania kolejnych pąków. Można oczywiście zastosować gotowy preparat do róż, by odżywić rośliny.

Popularnością cieszą się też odżywki domowej roboty, w tym między innymi nawóz ze skórek bananów, marchewki z czosnkiem czy z drożdży. Warto jednak wypróbować inny produkt, który kupimy za kilka złotych w aptece. Chodzi o olej rycynowy, który świetnie nadaje się do odżywienia krzewów różanych. 

Czytaj też: Szara pleśń na truskawkach? Nie zwlekaj, szybko wykonaj ten oprysk 

Nawóz do róż z oleju rycynowego. Tak go wykonasz

Olej rycynowy ma mnóstwo zalet. Działa jak naturalny pestycyd, zwalczając między innymi mszyce i przędziorki, a także odstraszając szkodniki. Ma też właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Zawarte w oleju rycynowym kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na korzenie roślin, stymulując ich wzrost.

Olej rycynowy otrzymywany jest z nasion rącznika pospolitego - stąd też znany jest również jako olej rącznikowy. By przygotować odżywkę do róż, należy wymieszać jedną łyżkę oleju rycynowego z 10 litrami wody. Najlepiej, by była to deszczówka. Mieszankę stosujemy jako nawóz raz w miesiącu, najlepiej w pochmurny dzień lub wieczorem.

Możemy również wykonać specjalny oprysk, mieszając łyżkę oleju rycynowego z jednym litrem wody i z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Krzewy róż pryskamy taką mieszanką raz na 2-3 tygodnie. Nie róbmy tego jednak w słoneczny dzień. 

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin | działka | krzewy