Reklama
Reklama

Szara pleśń na truskawkach? Nie zwlekaj, szybko wykonaj ten oprysk

Uprawy truskawek mogą zostać zaatakowane przez różne szkodniki czy choroby, które przyczyniają się do zmniejszenia lub całkowitego zniszczenia plonów. Jedną z chorób, które najczęściej atakują truskawki, jest szara pleśń. Jak przygotować oprysk, który pomoże ją zwalczyć? Wyjaśniamy.

Truskawka, a dokładniej poziomka truskawka, to mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych: poziomki wirginijskiej i chilijskiej. Rośliny te wytwarzają pyszne owoce, więc są chętnie uprawiane zarówno na działkach, jak i na tarasach czy balkonach. Niestety, uprawy mogą zostać zaatakowane przez szarą pleśń, czyli groźną chorobę grzybową. Jak ją zwalczyć? Podpowiadamy.

Szara pleśń na truskawkach — jak ją rozpoznać?

Szara pleśń na truskawkach to groźna choroba grzybowa, wywołana przez grzyba Botrytis Cinerea. To polifag, który może porazić wiele gatunków roślin uprawnych. Prowadzi do porażenia kwiatów, zawiązków i owoców, a czasem także łodyg oraz liści. Zaatakowana przez szarą pleśń roślina zamiera, gnije lub usycha. Typowe objawy to pojawienie się białej, puszystej grzybni i szarego, pylącego nalotu na roślinach. Najbardziej podatne na porażenie są przy tym kwiaty truskawek, które brunatnieją i zamierają.

Na szczęście istnieje sposób, by zwalczyć tę groźną chorobę — niezwykle pomocny okazuje się oprysk, który jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie. Pomoże on również w walce z mączniakiem i zarazą ziemniaczaną.

Czytaj też: Rośliny doniczkowe marnieją? Wykorzystaj kawałek folii, a szybko wrócą do formy 

Oprysk z drożdży na szarą pleśń — jak go wykonać?

Oprysk wykonany z drożdży może pomóc w walce z szarą pleśnią na truskawkach. Drożdże nie tylko uodparniają rośliny, ale też zawierają dużo witamin z grupy B i aminokwasów, które pomagają zwalczać wiele chorób grzybowych.

Jak wykonać oprysk? Potrzebujemy 100 g kostki drożdży, ½ litra mleka 3,2% i 10 litrów wody. Składniki łączymy i dokładnie mieszamy. Aby preparat dłużej utrzymał się na roślinach, warto dodać do niego łyżeczkę szarego mydła.

Tak przygotowany środek należy stosować raz w tygodniu, pokrywając nim górną i dolną stronę liści. Oprysk z drożdży może być stosowany przez cały okres wegetacyjny. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | krzewy | działka