Reklama
Reklama

Twoje piwonie szybko marnieją? Wsyp to do wazonu i ciesz się dłużej ich pięknem

Trwa sezon na piwonie, które są pięknymi, okazałymi kwiatami, bardzo często kupowanymi w formie ciętej do domu. Jednak, aby móc długo cieszyć się ich urodą, musimy wiedzieć, jak dbać o te kwiaty, by mogły przez wiele dni stać w wazonie, wciąż świetnie się prezentując. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Piwonie w wazonie potrafią być przepiękną dekoracją. Jednak często zdarza się, że już po kilku dniach marnieją i nie prezentują się tak ładnie. Na szczęście można temu zaradzić, odpowiednio pielęgnując kwiaty, ale i stosując sprawdzone sposoby, dzięki którym piwonie postoją dłużej w wazonie. Sprawdź, jak dbać o te kwiaty.

Jak dbać o piwonie w wazonie? Od tego musisz zacząć

Przede wszystkim jeżeli chcemy cieszyć się przez długi czas piwoniami w wazonie, musimy już na samym początku odpowiednio o nie zadbać. Wobec tego od razu, gdy przyniesiemy kwiaty do domu, powinniśmy znaleźć im odpowiednie stanowisko.

Piwonie nie lubią mocnego słońca, a najlepiej będą czuły się w miejscu jasnym, ale równocześnie takim, w którym nie będą bezpośrednio wystawione na promienie słoneczne. Następnym istotnym krokiem jest dokładne umycie wazonu, do którego zamierzamy włożyć kwiaty. Dodatkowo nie możemy zapominać o użyciu odpowiedniej wody. Zaleca się, aby piwonie umieścić w lekko chłodnej, ale nie zimnej wodzie, którą zaczerpniemy prosto z kranu lub wcześniej przegotujemy.

Nie zapominajmy także o regularnej wymianie wody na świeżą. Ważne jest również to, by łodygi piwonii były zanurzone w wodzie przynajmniej na 10-12 cm.

Czytaj również: Ta roślina roślinie w wielu polskich ogrodach. Mało kto wie, że jest zakazana

Jak dbać o cięte piwonie w wazonie?

Po wykonaniu tych podstawowych czynności musimy wiedzieć, jak prawidłowo dbać o cięte piwonie, aby szybko nie zwiędły. Przede wszystkim powinniśmy lekko podciąć łodygi kwiatów, tnąc pod kątem 45 stopni i skracając je o 2-3 cm. Przycinanie należy powtarzać co 3 dni.

Dodatkowo zaleca się, by usunąć liście piwonii z tej części, która będzie zanurzona w wodzie, ponieważ pod jej wpływem, mogłyby one zacząć gnić i negatywnie oddziaływać na stan kwiatów. Oprócz tego musimy regularnie usuwać obumarłe części rośliny, takie jak pożółkłe liście czy płatki piwonii. Dzięki temu będą one świeższe i piękniejsze.

Natomiast w przypadku, gdy po kilku dniach piwonie nie będą się rozwijały, a ich kwiaty pozostaną zamknięte, to po przycinaniu łodyg, możemy je włożyć na chwilę do ciepłej wody i zaraz znów do wazonu z zimną wodą. Po upływie 20 minut ponownie przenosimy kwiaty do wazonu, ale tym razem z letnią wodą. Dzięki temu pąki szybko powinny zacząć się rozwijać.

Co zrobić, aby piwonie stały dłużej w wazonie?

Poza wykonywaniem powyższej pielęgnacji warto również znać kilka skutecznych sposobów, dzięki którym wydłużymy żywotność piwonii w wazonie. Oto lista sprawdzonych metod, które pozwolą nam dłużej cieszyć się pięknem tych kwiatów:

  • Do wazonu zaleca się wrzucenie grosika, ponieważ dzięki miedzi w wodzie nie będzie się rozwijać pleśń oraz grzyby.
  • Do zimnej, świeżo wymienionej wody warto dodać nieco kwasku cytrynowego lub octu.
  • Do wody w wazonie możemy dosypać 1 łyżeczkę cukru i dokładnie wymieszać. Zadziała on jak odżywka.
  • Chcąc zapobiec rozwojowi bakterii, możemy wsypać do wazonu z kwiatami połówkę rozkruszonej aspiryny.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty