Reklama
Reklama

Mój fikus benjamin w końcu obsypał się liśćmi. Zamiast do ciasta, wlałam do doniczki

Fikus benjamin, nazywany również figowcem, jest piękną rośliną doniczkową, zachwycająca opadającymi gałązkami i małymi, błyszczącymi listkami. Niestety czasem bywa tak, że zaczyna je zrzucać, przez co traci na swoim wyglądzie. Przyczyn należy szukać w nieodpowiedniej pielęgnacji. Co zatem zrobić, aby pobudzić okaz do kwitnienia? Wystarczy zrobić odżywkę z produktu, którego często używamy do pieczenia ciast.

Fikus benjamin jest często wybieraną rośliną do domu. Jego cechą charakterystyczną są małe, błyszczące liście o szpiczastym zakończeniu. Niestety kwiat bywa kapryśny. Przede wszystkim źle znosi zmiany otoczenia. Na szczęście istnieje prosty sposób na poprawę jego kondycji. Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacyjne fikusa benjamina oraz przepis na odżywkę z drożdży i żelatyny

Jak pielęgnować fikusa benjamina? Najważniejsze zasady uprawy

Fikusa benjamina zaliczamy do roślin tropikalnych, dlatego możemy się domyślić, że preferuje ciepłe i wilgotne środowisko. Wymaga zatem słonecznego stanowiska, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słońca

Figowca musimy regularnie podlewać, jednak nie możemy go przelać. W okresie wzrostu podlewamy okaz co kilka dni, a w trakcie spoczynku raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Warto też zraszać jego liście

Ten kwiat sadzimy w lekkiej, przepuszczalnej glebie, bogatej w składniki odżywcze. Najlepiej, gdyby była to mieszanka ziemi ogrodowej, kompostu lub hummusu. Ponadto wybieramy stabilną doniczkę, zapewniającą wsparcie ze względu na silny system korzeniowy fikusa benjamina. 

Warto zadbać również o dobry drenaż, który zapobiegnie zastojom wody. Możemy zatem wzbogacić podłoże o gruboziarnisty piasek, a nawet o keramzyt, ułatwiający odprowadzanie nadmiaru wody. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego storczyk żółknie? Co należy zmienić?

Co zrobić, żeby fikus benjamin zakwitł? Przepisy na naturalne odżywki

Fikus benjamin zakwitnie, jeśli zasilimy go naturalną odżywką z drożdży lub żelatyny. Te składniki każdy z nas ma w swojej kuchni, ponieważ często używamy ich przy robieniu ciast. Tym razem warto wlać je do doniczki. Jak zatem przygotować z nich nawóz?

W przypadku odżywki z drożdży wystarczy zalać je 2 l wody i w takiej postaci podlewać roślinę. Dzięki temu naturalnemu nawozowi dostarczymy figowcowi sporą dawkę potasu i magnezu.

Odżywka z żelatyny również dostarczy dużej ilości potasu. Żeby ją przygotować, wystarczy rozpuścić jedną łyżkę produktu w gorącej wodzie, dokładnie wymieszać i odstawić do wystygnięcia. Pamiętajmy, aby taki nawóz stosować raz na kilka miesięcy. Zbyt częste zasilanie żelatyną może przynieść odwrotne skutki. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin