Reklama
Reklama

Nie musisz martwić się o podlewanie kwiatów podczas urlopu. Wystarczy, że zrobisz to przez wyjazdem

Sezon na wyjazdy wakacyjne powoli się rozpoczyna. Dla miłośników roślin doniczkowych to czas, w którym pojawia się niemałe wyzwanie. A mianowicie, jak nawadniać kwiaty podczas urlopu. Jeśli to weekendowy wyjazd nie ma z tym problemu, ale co w przypadku dłuższej nieobecności? Na szczęście i z tym można sobie poradzić. Podpowiadamy sposoby na to, jak zadbać o swoje roślinki w czasie wyjazdu.

Regularne i odpowiednie podlewanie roślin to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się z ich bujnego i prawidłowego wzrostu. Nie jest to problemem na co dzień, ale co zrobić w przypadku dłuższej nieobecności w domu? Na szczęście są sposoby, dzięki, którym rośliny doniczkowe nie uschną w czasie twojego urlopu. 

Podlewanie kwiatów podczas urlopu. O czym należy pamiętać? 

Urlop to wyjątkowy czas odpoczynku i radości, jednak przed jego startem warto zadbać o to, aby nie zastać swoich roślin w opłakanym stanie. Na co dzień odpowiednie podlewanie i doglądanie kwiatów nie stanowi problemu. Schody zaczynają się wraz z planowaną dłuższą nieobecnością.  

Oczywiście, najprostszy sposób na podlewanie kwiatów podczas urlopu to poproszenie rodzinę bądź przyjaciół o robienie tego podczas twojej nieobecności. Co jednak w przypadku, gdy nie ma takiej możliwości?  

Na szczęście można samodzielnie zapewnić odpowiednie warunki roślinom aż do naszego powrotu. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie zapoznać się z zapotrzebowaniem wodnym oraz wymaganymi warunkami dla każdej z posiadanych roślin.  

W przypadku sukulentów czy kaktusów problem podlewania wręcz nie istnieje. Jeśli chodzi o inne rośliny, można zastosować sprawdzone sposoby, dzięki którym przetrwają twoją nieobecność. To, czego zdecydowanie nie powinno się robić to nadmierne “podlewanie na zapas". Zazwyczaj lepsza jest susza niż nadmiar wody zalegający w glebie.  

Zobacz również: Mój fikus benjamin w końcu obsypał się liśćmi. Zamiast do ciasta, wlałam do doniczki

Jak dbać o kwiaty podczas nieobecności w domu? Wypróbuj te metody 

Radość z wyjazdu będzie osiągnięta w pełni, jeśli nie trzeba będzie się martwić o roślinki, które pozostały w domu. Można to uczynić prostymi domowymi sposobami. Wystarczy odpowiednio przygotować kwiaty tuż przed wyjazdem. Przede wszystkim należy uporać się z kwestią podlewania. Można to zrobić w następujący sposób: 

  • Ograniczenie utraty wody przez kwiaty — można to zrobić, ściągając rośliny z parapetów, a także przenosząc je to zacienionych pomieszczeń, dzięki czemu nie będą narażone na wysoką temperaturę oraz promienie słoneczne. Dobrze również zadbać o cyrkulację powietrza.  
  • Nawadnianie z wykorzystaniem plastikowej butelki — wystarczy butelkę napełnić wodą, a następnie zamknąć ją nie dokręcając nakrętki do końca. Dzięki temu, z butelki ustawionej w doniczce dnem do góry, powoli będzie skapywać do ziemi woda. Sposób ten warto przetestować jeszcze przed wyjazdem, aby mieć pewność, że działa poprawnie.
  • Kule do nawadniania kwiatów — nie chcąc wykorzystać sposobu z butelką, warto sięgnąć po prosty i praktyczny sposób, jakim są kule do nawadniania. Wystarczy zakupioną kulę napełnić wodą, a następnie wsadzić ją do ziemi. Są one wykonane w taki sposób, aby woda do gleby docierała w odpowiednich ilościach.  

Ponadto warto rozważyć wykorzystanie takich udogodnień jak automatyczne konewki, doniczki samonawadniające czy hydrożel. Aktualnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają wyjechać na urlop bez martwienia się, w jakim stanie będą rośliny po powrocie. Można zastosować domowe sposoby i również cieszyć się beztroskim wakacyjnym czasem. 

Może cię zainteresować: Liście storczyka żółkną? Winny może być ten z pozoru banalny błąd

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | kwiaty | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin