Reklama
Reklama

Nie rób tego podczas podlewania lawendy. Inaczej możesz zapomnieć o kwiatach

Pielęgnacja lawendy nie jest skomplikowana, jednak musimy uważać na kilka popularnych błędów uprawowych, jeśli chcemy cieszyć się jej pięknymi kwiatami. Jeden z nich dotyczy podlewania lawendy, które wykonane nieprawidłowo, może przyczynić się do braku kwitnienia rośliny. Sprawdź, jak dbać o lawendę.

Właśnie zaczyna się okres kwitnienia lawendy. Jednak jeśli chcemy cieszyć się urokiem drobnych, fioletowych kwiatków, musimy odpowiednio zadbać o roślinę. Przede wszystkim należy unikać błędów, które utrudnią jej wypuszczenie kwiatów. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa lawendy.

Co warto wiedzieć o lawendzie?

Lawenda to bardzo lubiana i chętnie uprawiana roślina. Nic w tym dziwnego, ponieważ świetnie się prezentuje i równocześnie pasuje do różnych aranżacji ogrodów, zarówno do tych nowoczesnych, jak i rustykalnych. Co więcej, lawenda to nie tylko roślina ozdobna, ale także miododajna, która przyciąga zapylacze, a także odstrasza szkodniki.

Jest to zimozielona krzewinka o wąskich, srebrzystych listkach oraz kwiatach zebranych w kłosy, dorastająca nawet do wysokości 120 cm. Roślinę możemy sadzić na obwódkach chodników, rabatach czy tarasach oraz balkonach. Oczywiście jest również możliwość uprawy lawendy doniczkach.

Zaletą lawendy jest jej długi okres kwitnienia, ponieważ w zależności od odmiany, jej kwiatami możemy cieszyć się od końcówki maja aż do jesiennych przymrozków. Jednak, aby móc podziwiać jej piękne kwiatostany, musimy wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja lawendy i jakich błędów unikać.

Czytaj również: Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

Jakich błędów podczas pielęgnacji lawendy nie popełniać?

Pielęgnacja lawendy nie jest skomplikowana, jednak musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć częstych błędów w uprawie. Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie stanowisko dla rośliny.

Lawenda najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Pamiętajmy także, by sadząc roślinę, zadbać o 30-centymetrowe odstępy między kępkami. Bardzo ważne jest także zapewnienie lawendzie ciepła przez cały rok, ponieważ przemarznięta roślina nie będzie kwitła.

Niezbędnym zabiegiem jest także regularne przycinanie lawendy, jeśli chcemy by zdrowo rosła i wydawała wiele kwiatów. Jednak w tym przypadku nie trudno o błędy, dlatego musimy uważać, by nie wykonywać zbyt mocnego i zbyt późnego cięcia wiosennego, które mogłoby spowodować, że usuniemy kiełkujące kwiatostany. To samo tyczy się przycinania lawendy latem, ponieważ zbyt późne wykonanie tego zabiegu, np. jesienią, może sprawić, że roślina nie będzie miała czasu na przygotowanie się do zimy.

Warto również wiedzieć, że lawenda nie lubi zbyt obfitego podlewania i zdecydowanie lepiej będzie znosiła suszę. Wobec tego powinniśmy zadbać o drenaż i przepuszczalne podłoże, aby cieszyć się obfitym kwitnieniem rośliny.

Kolejnym częstym błędem jest nieprawidłowe nawożenie lawendy. Stosowanie preparatów bogatych w azot nie jest dobrym pomysłem, ponieważ roślina będzie rozwijała masę zieloną, zamiast przekładać swoją energię na kwiaty. Wystarczy w tym przypadku dodawać nieco kompostu do podłoża i to w zupełności wystarczy.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | uprawa roślin