Reklama
Reklama

Hortensja ogrodowa nie chce kwitnąć? Ogrodnik zdradza przyczynę

Hortensja ogrodowa cieszy się u nas uzasadnioną popularnością. Jej wielkie, imponujące kwiatostany mogą przybierać różne odcienie fioletu i tonacji niebieskich. Kwietne kule będą ozdobą każdej rabaty. Zdarza się jednak, że hortensja ogrodowa mimo naszych starań nie chce kwitnąć. Znajomy ogrodnik podpowiedział mi, jakie błędy mogę popełniać w pielęgnacji tej rośliny.

Hortensja ogrodowa nie kwitnie? Winne przycinanie

Hortensja ogrodowa należy do tych kwiatów, które wypuszczają nowe pąki na zeszłorocznych pędach. Właśnie nieodpowiednie przycinanie jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia tej rośliny. W przeciwieństwie do jej bukietowych i krzewiastych kuzynek hortensja ogrodowa lepiej poradzi sobie bez przycinania, niż przy cięciu nieodpowiednim. Dokonując ostrych cięć, możemy pozbawić roślinę zeszłorocznych pędów, a na starszych nie utworzą się nowe kwiatostany. Znajomy ogrodnik poradził mi, żeby zeszłoroczne pędy skrócić u hortensji ogrodowej o 2 - 3 pąki, nigdy jednak tak, by nie został na pędzie żaden zeszłoroczny pąk. To gwarantuje, że roślina zakwitnie pod koniec czerwca, bo będzie miała na czym zawiązać zalążki nowych kwiatów.  

Źle podlewana hortensja ogrodowa nie zakwitnie

Łacińska nazwa hortensji ogrodowej brzmi Hydrangea macrophylla, co oznacza "wodny krzew". Ta nazwa nie wzięła się znikąd, rośliny te potrzebują częstego i obfitego podlewania. Latem, przy braku deszczu hortensję trzeba podlewać codziennie. Podlewając krzak, staraj się nie moczyć liści i kwiatów, może się to bowiem przyczynić do ich gnicia. Woda do podlewania nie powinna być zbyt zimna, najlepiej, by była to odstana deszczówka. Podlewaj hortensje rano lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie są zbyt ostre. Wodę lej prosto pod korzeń, aby dotarła do głębszych warstw ziemi.  

Czytaj też: Świerki żółkną i tracą igły? To nie susza, winny może być ten groźny szkodnik

Hortensja ogrodowa nie kwitnie? Może przemarzła

U hortensji ogrodowej często zdarza się, że po przemarznięciu nie kwitnie. Wszystko przez to, że na zgubne działanie mrozu najbardziej narażone są młode pędy, a to właśnie na nich roślina wypuszcza nowe kwiaty. Dlatego warto zadbać o prawidłowe przezimowanie krzewów, okrywając je agrowłókniną, szczególnie jeśli są posadzone w miejscu narażonym na zimne wiatry. Dla hortensji ogrodowej zdradliwe są również wiosenne przymrozki. Warto sprawdzać prognozę pogody i w razie potrzeby, okrywać roślinę.  

Hortensja ogrodowa lubi kwaśną glebę 

Przyczyną, dla której hortensja ogrodowa nie kwitnie może być nieodpowiedni odczyn gleby. Ta roślina źle znosi podłoże zasadowe, które utrudnia jej pobieranie składników odżywczych. Odczyn gleby możesz zbadać, używając ogólnie dostępnych testerów. Jeśli jest zasadowy, zmień go za pomocą odpowiedniego nawozu do hortensji. Tej roślinie dobrze zrobią też fusy z kawy czy ściółkowanie korą z sosny, która zakwasi glebę. Idealny dla hortensji ogrodowej odczyn gleby to 5,5 - 6,0 pH i do takiego należy dążyć.  

Hortensja nie kwitnie, gdy ma za mało słońca 

Odpowiednie stanowisko to kluczowy element pielęgnacji tej rośliny. Hortensja ogrodowa lubi stanowiska słoneczne i lekki półcień. Nie ma szans, aby wypuściła nowe pąki w cieniu. Dlatego miejsce, w którym chcesz posadzić roślinę, wybierz bardzo starannie. Najlepiej, żeby stanowisko było całkowicie oświetlone przed południem, a potem hortensji zrobi półcień, który osłoni ją przed najbardziej palącym słońcem. W zimowaniu tej rośliny z pewnością pomoże również zaciszne, osłonięte od wiatru umiejscowienie w ogrodzie.  

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin