Reklama
Reklama

Ta roślina roślinie w wielu polskich ogrodach. Mało kto wie, że jest zakazana

W Polsce za rośliny zakazane uznawane są głównie gatunki inwazyjne, które swoją obecnością oddziałują negatywnie na rodzimą florę. Jednak niektóre z nich są przez nas tak często widywane, że wiele osób nawet nie ma świadomości, że zaliczają się do zakazanej grupy. Sprawdź, jaka powszechna roślina uznawana jest za zakazaną i jak ją rozpoznać.

Zakazaną rośliną, o której mowa jest rdestowiec ostrokończysty, który znany jest także jako rdestowiec japoński albo rdest japoński. Roślina naturalnie występuje w Azji i to właśnie stamtąd została sprowadzona do Wielkiej Brytanii jako gatunek ozdobny. Jednak walory estetyczne tej rośliny, nie są warte szkód, które ona wyrządza. Sprawdź, dlaczego rdestowiec ostrokończysty jest gatunkiem zakazanym i co go charakteryzuje.

Rdestowiec ostrokończysty - jak wygląda?

Rdestowiec ostrokończysty to zakazana roślina, którą cechują delikatne, białe kwiaty, układające się w wiechy. Jest to okaz, który zakwita także jesienią, co dawniej było postrzegane jako zaleta tej rośliny, dzięki której można przez dłuższy czas cieszyć się naturalną dekoracją w ogrodzie.

Rdestowiec może osiągać nawet trzy metry wysokości, a przy tym charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem wzrostu. Łodygi rośliny kojarzą się z bambusami, a ich pędy potrafią mieć nawet do dwóch metrów długości. Dodatkowo rozkładają się na wszystkie strony, tworząc baldachim.

Roślina ma także duże liście, które osiągają do 15 cm długości. Są one zielone, szerokoeliptyczne i ostro zakończone. Pomimo swojego interesującego wyglądu, jest to roślina, która, choć robi wrażenie, jest niezwykle szkodliwa, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jej szybki i mocny rozrost, który sprawia, że rzuca ona cień, który utrudnia rozwój innym roślinom w pobliżu.

Czytaj również: Nie rób tego podczas podlewania lawendy. Inaczej możesz zapomnieć o kwiatach

Dlaczego rdestowiec ostrokończysty jest zakazany?

Rdestowiec ostrokończysty pomimo swoich imponujących rozmiarów i urokliwych kwiatów jest zakazaną rośliną. Wynika to z tego, że nie tylko zacienia on pobliskie tereny, ale także wpływa na degradację gleby. Na skutek obu tych czynników, roślina może wyrządzać wiele szkód, szczególnie gdy rośnie ona w pobliżu pól uprawnych.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że rdestowiec ma bardzo silne korzenie, które mogą przebić beton. Wobec tego jego rozrastanie potrafi doprowadzić do uszkodzenia chodników, dróg czy kostek brukowych, a w skrajnych przypadkach nawet do zniszczenia fundamentów budynków.

Wszystko to powoduje, że hodowla rdestowca ostrokończystego w Polsce jest zakazana. Jednak nie rozwiązuje to całkowicie problemu, ponieważ roślina ta potrafi bardzo szybko się regenerować i rozmnażać za pomocą podziemnych kłączy.

W związku z tym władze Pienińskiego Parku Narodowego na Facebooku ostrzegają przed tym problemem, dodatkowo przypominając, że obecność zakazanej rośliny należy zgłaszać.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka