Reklama
Reklama

Dokarmiasz rośliny popiołem? Te grządki omijaj szerokim łukiem

Popiół drzewny to nie tylko odpad powstający po spalaniu drewna, ale także niezwykle cenny nawóz, który warto wykorzystać w swoim ogrodzie, aby cieszyć się obfitymi plonami oraz stymulować wzrost roślin. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie na każdą roślinę wpłynie on pozytywnie. Sprawdź, które okazy nie powinny być nawożone popiołem.

Nawożenie popiołem to jedna z popularnych metod, stosowana przez doświadczonych ogrodników. Dzięki niej mogą zwiększyć swoje plony i pobudzać rośliny do wzrostu. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkim gatunkom taka odżywka służy. Podpowiadamy, jak stosować popiół drzewny i których roślin nie nawozić za jego pomocą.

Dlaczego warto wykorzystywać popiół w uprawie roślin?

Popiół drzewny jest cenionym produktem do nawożenia roślin w ogrodzie. Pozyskiwany jest on ze spalania naturalnego, surowego drewna. Pamiętajmy jednak, by podczas uprawy roślin, nie stosować popiołu z drewna malowanego lub lakierowanego.

Jego cenne właściwości wynikają z tego, że zawiera on wiele wartościowych składników, takich jak wapń, potas, magnez czy fosfor. Ich obecność, zwłaszcza wapnia, sprawia, że popiół ma zasadowy odczyn i zyskuje właściwości alkaliczne. Wobec tego stosowanie go pozwala odkwasić glebę i podwyższa jej pH.

Dodatkowo przemieszanie popiołu z ziemią umożliwia zwiększenie przepuszczalności podłoża, co ułatwia roślinom pobieranie wody oraz składników pokarmowych. Wiele osób wykorzystuje również popiół do ściółkowania.

Którym roślinom służy popiół?

Z racji tego, że popiół ma zasadowy odczyn, to warto używać go do roślin, które dobrze czują się w glebie o podwyższonym pH. Wobec tego nawożenie popiołem to dobry pomysł m.in. w przypadku ogórków, ponieważ poprawi on ich plonowanie.

Dodatkowo popiół warto stosować podczas uprawy papryki i pomidorów, jeżeli chcemy cieszyć się obfitymi plonami. Metod nawożenia popiołem jest kilka. Możemy dodać go do dołków pod sadzonki roślin, przekopać nim ziemię albo podsypywać rosnące warzywa. Będzie to bardzo pomocne zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.

Co więcej, nawożenie popiołem możemy wykonywać także na trawniku. Tu jednak należy zachować umiar i unikać równoczesnego stosowania nawozów bogatych w wapń, magnez lub żelazo, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Popiół możemy mieszać z odżywką azotową lub potasową. Dodatkowo warto stosować go do zwalczania mchu na trawniku.

Czytaj również: Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

Których roślin lepiej nie nawozić popiołem?

Jednak nie dla wszystkich roślin nawożenie popiołem będzie korzystne, ponieważ zasadowy odczyn gleby nie jest sprzyjający dla niektórych gatunków. Wobec tego wystrzegajmy się sypania popiołu na wszystkie grządki.

Nawożenie tego typu nie jest korzystne m.in. dla borówki amerykańskiej i jagody, ponieważ należą one do roślin kwasolubnych. Stosowanie popiołu może niekorzystnie wpłynąć na ilość i jakość owoców.

Popiół drzewny nie jest również dobrym rozwiązaniem dla roślin takich jak:

  • arbuz,
  • szczaw,
  • hortensja,
  • azalia,
  • różanecznik,
  • rzodkiewka.

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca kwiatami, ale uważaj. Jest toksyczna

Ta roślina odstrasza ślimaki, a przyciąga piękne motyle. Może kwitnąć całe lato

O tych zabiegach koniecznie pamiętaj w lipcu. Ogród ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | nawożenie