Reklama
Reklama

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

Cebulę warto mieć na swojej działce, ponieważ jej uprawa jest bardzo prosta. Oczywiście możemy wspomóc wzrost rośliny, dzięki czemu główki będą wyjątkowo dorodne. Sprawdź, jak zrobić naturalną odżywkę, idealną do podlewania grządek. Wyjaśniamy też kwestię zbioru warzyw.

Obecnie wiele osób decyduje się na samodzielne hodowanie warzyw i owoców, które są pozbawione zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do większości kupnych. Początkujący ogrodnicy zaczynają swoją przygodę w warzywniaku z cebulą, ponieważ to właśnie ona jest najprostsza w uprawie

Cebula to podstawowe warzywo używane w kuchni. Dodajemy ją do dań mięsnych, sosów, surówek, a nawet przyrządzamy z niej zupę. Jeśli chcesz wyhodować idealnie wyrośnięte główki, to koniecznie przygotuj odżywkę z popiołu drzewnego. Przepis na nią jest bardzo prosty. 

Jak zrobić odżywkę do cebuli z popiołu drzewnego? Prosty przepis

Przygotowanie odżywki do cebuli rozpoczynamy od przesiania popiołu drzewnego. Następnie mieszamy go z wodą. Na 1 l płynu przypada 100 g tego odżywczego składnika. Nawóz stosujemy dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Cebulę nawozimy na dwóch etapach rozwoju. Kiedy zatem zastosować odżywkę z popiołu drzewnego?

Pierwszy raz nawozimy ziemię przed przystąpieniem do sadzenia roślin. Wzmacniamy wówczas glebę, podlewając ją popiołem drzewnym. Dzięki temu straci trochę kwasowości, co przyspieszy wzrost warzyw. 

Drugie nawożenie wykonujemy w końcówce wzrostu rośliny. Wtedy odżywkę przelewamy do spryskiwacza i nawozimy cebulę przez liście. 

Kiedy zbierać cebulę? Znaczenie ma... szczypior

Wiele osób zastanawia, kiedy zbierać cebulę. W jakim zatem momencie dokonać zbiorów, żeby warzywa były najsmaczniejsze?

Przy zbiorach cebuli zwracamy uwagę na szczypior. Jeśli zaczyna żółknąć i załamywać się u góry, to czas zebrać warzywa

Tę czynność wykonujemy w słoneczny dzień, aby plony zdążyły doschnąć. Wykopujemy je zatem i pozostawiamy na grządkach do czasu wyschnięcia. Gdy będą już suche, to dokonujemy zbioru, odkruszając zaschniętą ziemię i chowając warzywa do przewiewnej skrzynki. 

Zobacz też:

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | nawożenie | uprawa roślin