Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne
Cebulę warto mieć na swojej działce, ponieważ jej uprawa jest bardzo prosta. Oczywiście możemy wspomóc wzrost rośliny, dzięki czemu główki będą wyjątkowo dorodne. Sprawdź, jak zrobić naturalną odżywkę, idealną do podlewania grządek. Wyjaśniamy też kwestię zbioru warzyw.
Obecnie wiele osób decyduje się na samodzielne hodowanie warzyw i owoców, które są pozbawione zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do większości kupnych. Początkujący ogrodnicy zaczynają swoją przygodę w warzywniaku z cebulą, ponieważ to właśnie ona jest najprostsza w uprawie.
Cebula to podstawowe warzywo używane w kuchni. Dodajemy ją do dań mięsnych, sosów, surówek, a nawet przyrządzamy z niej zupę. Jeśli chcesz wyhodować idealnie wyrośnięte główki, to koniecznie przygotuj odżywkę z popiołu drzewnego. Przepis na nią jest bardzo prosty.
Przygotowanie odżywki do cebuli rozpoczynamy od przesiania popiołu drzewnego. Następnie mieszamy go z wodą. Na 1 l płynu przypada 100 g tego odżywczego składnika. Nawóz stosujemy dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Cebulę nawozimy na dwóch etapach rozwoju. Kiedy zatem zastosować odżywkę z popiołu drzewnego?
Pierwszy raz nawozimy ziemię przed przystąpieniem do sadzenia roślin. Wzmacniamy wówczas glebę, podlewając ją popiołem drzewnym. Dzięki temu straci trochę kwasowości, co przyspieszy wzrost warzyw.
Drugie nawożenie wykonujemy w końcówce wzrostu rośliny. Wtedy odżywkę przelewamy do spryskiwacza i nawozimy cebulę przez liście.
Wiele osób zastanawia, kiedy zbierać cebulę. W jakim zatem momencie dokonać zbiorów, żeby warzywa były najsmaczniejsze?
Przy zbiorach cebuli zwracamy uwagę na szczypior. Jeśli zaczyna żółknąć i załamywać się u góry, to czas zebrać warzywa.
Tę czynność wykonujemy w słoneczny dzień, aby plony zdążyły doschnąć. Wykopujemy je zatem i pozostawiamy na grządkach do czasu wyschnięcia. Gdy będą już suche, to dokonujemy zbioru, odkruszając zaschniętą ziemię i chowając warzywa do przewiewnej skrzynki.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach