Reklama
Reklama

Możesz uprawiać ogórki nawet na niewielkiej działce. Ogrodnik podpowiada, jak je sadzić

Masz małą działkę? Zastanawiasz się, jak uprawiać na niej ogórki? Popularną metodą jest uprawa na sznurkach. Istnieje jednak jeszcze inny sposób, który zapewni obfite plony i pozwoli na zachowanie przestrzeni. Sprawdź metodę znajomego ogrodnika.

Spora część osób już wcześniej zaczęła rozsadzać plony. Jeszcze inni nie zrobili tego do tej pory, ponieważ uważają, że mają na to zbyt małą przestrzeń na działce. I na to jest pewna rada, dzięki której w końcu będziesz mógł hodować ogórki. Wystarczy zastosować metodę "na jodełkę". Plony będą obfite, a miejsce zaoszczędzone

Dlaczego warto sadzić ogórki metodą "na jodełkę"?

Nie każdy ma dużą przestrzeń na działce i możliwość sadzenia wszystkich ulubionych owoców i warzyw. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uprawę roślin na niewielkim terenie. I tak przykładowo ogórki można sadzić metodą "na jodełkę". Co to znaczy?

Te popularne warzywa rosną do góry, dlatego możemy skonstruować dla nich stożek. Warto sadzić je metodą "na jodełkę", ponieważ zyskujemy dużo miejsca, a także chronimy plony przed ubrudzeniem i chorobami, bo nie dotykają ziemi.  Z kolei w trakcie deszczu nie gniją od wilgoci. Dodatkowo mają lepszy dostęp do światła, a my nie musimy się do nich schylać. 

Jak sadzić ogórki metodą "na jodełkę"? Wykorzystaj nieużywane rzeczy

Wiele osób przechowuje w domu rzeczy, które już nie są przydatne. Z takich domowych nieużytków warto zrobić podpory do ogórków. Mowa o palikach podporowych po drzewach owocowych, starej części drabiny czy szczebelkach z łóżka dziecięcego. Oczywiście możemy też kupić sklepowe odpowiedniki. Jak zatem sadzić ogórki metodą "na jodełkę"?

Jak wspomniano, do metody "na jodełkę" musimy skonstruować stożek. W tym celu po obu stronach palika należy nabić gwoździe. Ich główki powinny delikatnie odstawać, żeby można było zawinąć sznurek wokół nich. 

W kolejnym kroku wbijamy główny pal w docelowe miejsce uprawy ogórków. Później podpieramy go z trzech stron za pomocą mniejszych kijków, w równych odległościach. Tak przygotowaną konstrukcję oplatamy drutem, który stabilizuje całość. 

Następnie wokół gwoździa owijamy trzy części wspomnianego sznurka i zaczepione linki mocujemy do ziemi, oplatając je na śledziach ogrodowych. Taka konstrukcja powinna wyglądać, jak tipi. 

Gdy posadzimy ogórki i pojawią się pierwsze pędy, to owijamy je dookoła sznurka. Dzięki wąsom czepnym roślina będzie piąć się do góry owocami. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | warzywniak