Reklama
Reklama

Ogórki gruntowe sadź w takich odstępach. Inaczej możesz zapomnieć o plonach

Uprawa ogórków nie jest skomplikowana. Jednak, aby plony były udane, musimy zadbać o kilka ważnych aspektów już podczas sadzenia warzyw. Kluczowe jest zachowanie odpowiednich odstępów, dzięki czemu nasze zbiory będą udane, ponieważ rośliny będą miały wystarczająco miejsca do rozwoju. Sprawdź, ile powinny wynosić odstępy między rozsadami.

Podczas uprawy ogórków musimy już na samym początku zadbać o kilka aspektów, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi plonami. Zabierając się za sadzenie warzyw już na tym etapie, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mają ogromny wpływ na późniejsze zbiory. Podpowiadamy, jak sadzić ogórki gruntowe.

Jak sadzić ogórki? O tym musisz pamiętać

Ogórki możemy sadzić na dwa różne sposoby - wysiewając je bezpośrednio do gruntu lub najpierw na rozsady. Częściej stosowana jest jednak ta druga metoda, ponieważ zapewnia ona lepsze plony oraz pozwala cieszyć się gruntowymi ogórkami znacznie szybciej.

Decydując się na wysiew ogórków na rozsady, możemy zrobić to na przełomie kwietnia i maja, ale także nie stanie się nic jeśli zrobimy to nieco później, więc jeszcze nic straconego. Najważniejsze jest to, by rozwijająca się roślina miała zapewnione ciepło.

W celu rozpoczęcia swojej uprawy ogórków, do wybranej doniczki o średnicy około 10 cm wsadzamy 2-3 nasionka. Wkładamy je w dołki o głębokości 2 cm, pamiętając o zachowaniu odstępów. Najlepiej by między nasionkami było około 3 cm przerwy. Po wypełnieniu w ten sposób kilku doniczek przenosimy je na parapet, dbając o to, by w tym miejscu panowała temperatura około 22 stopni Celsjusza.

Musimy również zatroszczyć się o regularne podlewanie. Należy to robić tak, by ziemia była wilgotna, ale równocześnie uważając na przelanie podłoża. W momencie, gdy noce są już ciepłe, możemy powoli wystawiać ogórki na zewnątrz, aby się zahartowały. Po upływie miesiąca możemy przenosić nasze warzywa do gruntu.

Czytaj również: Szkodniki nie tkną twoich rzodkiewek. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach

W jakich odstępach sadzić ogórki?

Przenosząc naszą rozsadę do ziemi, musimy pamiętać o tym, że ogórki bardzo szybko się rozrastają, więc powinniśmy je umieszczać w odpowiednich odległościach.

Zabierając się za przekładanie rozsady do gruntu, musimy uważać na to, aby wyjąć roślinę z doniczki bardzo delikatnie, tak by nie naruszyć korzeni. Najlepiej wyciągnąć sadzonkę wraz z bryłą ziemi i wsadzić ją we wcześniej przygotowany dołek. Odstęp między rozsadami powinien wynosić 15 centymetrów.

W przypadku, gdy decydujemy się na wysiew ogórków bezpośrednio do ziemi, robimy to nieco inaczej. W połowie maja lub maksymalnie do końca czerwca przygotowujemy dołki na 2 centymetry, do których wkładamy 2-3 nasionka. Zachowujemy między dołkami odległość 10-15 cm. Równie ważne są odstępy pomiędzy samymi rzędami. Powinny one wynosić minimum 80, a najlepiej 120 cm, o ile pozwala nam na to dostępna przestrzeń.

Dodatkowo, chcąc zapewnić ogórkom najlepsze warunki do wzrostu, na dnie dołka, w którym je sadzimy, możemy umieścić warstwę nawozu. Dzięki temu już od samego początku korzenie będą czerpały składniki odżywcze z odżywki umiejscowionej w podłożu. Sprawi to, że ogórki będą o wiele lepsze i bardziej smaczne.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | warzywnik | szklarnia