Reklama
Reklama

Moja babci ma najpiękniejsze piwonie we wsi. Wypróbuj jej metodę, by mieć mnóstwo kwiatów

Piwonie to przykuwające wzrok kwiaty, które są duże, pięknie pachną i mogą mieć różne kolory. Aby rośliny obficie kwitły, warto je wzmacniać specjalną odżywką. Jak ją przygotować? Tę co roku wykorzystuje moja babcia, a kwiatów zazdroszczą jej wszyscy sąsiedzi.

Piwonie należą do rodziny piwoniowatych i dzielą się na liczne gatunki. Są znane jako "królowe kwiatów" w ich rodzinnych Chinach, będących centrum ich zróżnicowania. Są uznawane za symbol szczęścia, bogactwa, empatii czy romansu, a widowiskowe kwiaty, które wytwarzają, decydują o ich popularności.

Jeśli jednak chcemy, by piwonie obficie kwitły, powinniśmy je wzmacniać — na przykład domowymi odżywkami. Przepisem na jedną z takich odżywek podzieliła się ze mną babcia. Jak ją przygotować?

Uprawa piwonii w ogrodzie — jak o nie zadbać?

Piwonie, znane też jako peonie, to piękne rośliny, które kwitną zwykle na przełomie maja i czerwca. Wytwarzają okrągłe kwiaty, z licznymi i gęsto skupionymi płatkami. Mogą mieć różne kolory, a nawet być dwubarwne. Ich uprawa w ogrodzie nie jest szczególnie trudna, choć to kwiaty delikatne, więc warto poświęcić nieco czasu na zapewnienie im właściwych warunków do zdrowego rozwoju.

Preferują słoneczne lub lekko zacienione stanowiska i dobrze zdrenowaną, bogatą w próchnicę glebę, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Potrzebują wilgotnego i przepuszczanego podłoża, częstego podlewania w czasie suszy i nawożenia od marca do września. 

Czytaj też: Masz mały balkon? Te kwiaty do wiszących donic sprawdzą się na każdej powierzchni 

Domowa odżywka do piwonii — by bujnie zakwitły

Odżywka do wzmocnienia piwonii jest łatwa do przygotowania. Nie trzeba posiłkować się żadnymi nawozami ze sklepu. Możemy wykorzystać proste produkty, które znajdziemy w każdej kuchni. Naturalną odżywkę wykonujemy na bazie drożdży, łącząc je z miodem lub cukrem. Na jedną kostkę drożdży przypada 10 łyżek cukru.

Wszystko należy przełożyć do wiadra, a następnie zalać około 10 litrami letniej wody i zaczekać, by delikatnie się spieniła. Gotową odżywkę trzeba przed użyciem rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Gdy już będzie gotowa, rozprowadzamy ją pod krzakami piwonii, robiąc to systematycznie - raz na 2 tygodnie. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka | kwiaty