Reklama
Reklama

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

Zadbany, gęsty i soczyście zielony trawnik to wizytówka ogrodu. Jednak czasem pojawiają się na nim przerzedzenia, które tworzą nieestetyczne pola, pozbawione trawy. Na szczęście możemy temu w prosty sposób zaradzić i skutecznie zagęścić trawnik, wykonując kilka podstawowych zabiegów. Sprawdź, jak to zrobić.

Wiele osób marzy o gęstym, zielonym i zadbanym trawniku. Chcąc mieć piękny, naturalny dywan w ogrodzie, musimy wykonać kilka podstawowych zabiegów, które pozwolą nam zagęścić trawnik. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak pielęgnować murawę, aby była gęsta i bujna.

Jak dbać o trawnik, by był gęsty? O tym musisz pamiętać

Trawnik wymaga regularnej pielęgnacji, aby mógł bujnie i zdrowo się rozwijać. Przede wszystkim musimy zadbać o usunięcie chwastów i mchu, ponieważ stanowią one konkurencję dla trawy, pobierając składniki odżywcze z ziemi. Co więcej, potrafią one szybko zapełnić puste miejsca w trawniku, dzięki temu, że bez trudu radzą sobie w niesprzyjających warunkach oraz na ubogich podłożach.

Ich obecność sprawia, że rozwój trawy jest zahamowany. Chcąc walczyć z chwastami, najlepiej będzie wybrać mechaniczną metodę ich usuwania. Dobre efekty przyniesie wyrywanie ich, zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z mchem, to należy pozbyć się gałęzi, które leżą na trawniku, a także wszelkiego rodzaju obiektów rzucających cień na fragmenty murawy, które porośnięte są mchem.

Dodatkowo, zapobiegając jego pojawianiu się, możemy również wykonać wapnowanie trawnika. Dzięki temu zabiegowi podwyższymy pH podłoża. Oprócz tego wapnowanie zagęści naszą murawę. Warto również wiedzieć, że rozwój mchu mogą skutecznie blokować nawozy, zawierające siarczan żelaza.

Czytaj również: Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

W jaki sposób pielęgnować trawnik, by był bujny? Najważniejsze zasady

Kolejną ważną kwestią dotyczącą pielęgnacji trawnika, jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie murawy. Niedobór wody w podłożu nie sprzyja kondycji trawy i w krótkim czasie potrafi doprowadzić do zasychania i obumierania źdźbeł trawy. Oprócz tego musimy pamiętać, aby nie podlewać naszego trawnika o niewłaściwych porach, ponieważ może to przyczynić się do poparzeń słonecznych, a także rozwoju chorób grzybowych.

Wobec tego, jeśli zależy nam na gęstym trawniku, powinniśmy go regularnie podlewać, najlepiej robiąc to 2-4 razy w tygodniu. Trawa musi być podlewana obficie, tak by woda przesiąkała przez darń na głębokość nawet około 15 cm. Wodę należy kierować na murawę rozproszonym strumieniem, a najodpowiedniejszą porą na to jest wczesny poranek lub późne popołudnie.

Oczywiście musimy także zadbać o regularne koszenie trawy, które pozwala wzmocnić, zagęścić i pobudzić do wzrostu murawę. Pamiętajmy jednak, aby nie ścinać trawy poniżej 2,5 cm wysokości, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia źdźbeł. Dodatkowo zadbajmy o to, by nie kosić w upalne i suche dni. Ważne jest także dopilnowanie tego, by narzędzia służące do koszenia były odpowiednie naostrzone.

Jak zagęścić trawnik? Ten sposób jest niezawodny

Jeśli jednak chcemy skutecznie zagęścić trawnik, musimy przeprowadzić dosiewanie. Przyczyni się ono korzystnie do zdrowia i urody naszej murawy. Jest to metoda, który wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji, ale i cierpliwości.

W zależności od warunków i mieszanki nasion kiełkowanie rozpocznie się po około 14-21 dniach. Natomiast trawnik będzie gotowy po około 8-12 tygodniach. Jednak, aby tak się stało, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Do czasu wykiełkowania, nasiona należy podlewać delikatnie każdego dnia. Zasilanie wodą powinno być umiarkowane na tyle, by nawodnić wierzchnią warstwę ziemi, czyli około 2-3 cm.
  • Po wykiełkowaniu nasion zmniejszamy częstotliwość podlewania, równocześnie zwiększając dawkę wody. Należy zasilać murawę wodą 2-3 razy w tygodniu, nawadniając 5-10 cm gleby.
  • Po zakorzenieniu się trawnika podlewamy go już według zaleceń, które różnią się w zależności od rodzaju trawy oraz warunków atmosferycznych.

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka