Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z ciepłą pogodą i prażącymi promieniami słońca. Niestety przez długotrwałą suszę oberwało się trawnikowi, który zaczął żółknąć, brązowieć i usychać. W wielu miejscach na jego powierzchni pojawiły się suche place. Jak uratować marniejącą trawę i przywrócić jej utracony, intensywnie zielony kolor? Przedstawiamy metody reanimacji trawnika.
Twój trawnik zamienił się po suszy w żółtą powierzchnię z nieestetycznymi placami? Jeśli tak, to od razu powinieneś przystąpić do działania. Uratujesz jego wygląd, jeśli zastosujesz najważniejsze zasady pielęgnacyjne po wysuszeniu.
Na początek warto ocenić wszelkie szkody spowodowane suszą. Jeśli uświadomimy sobie stan uszkodzenia trawnika, to będziemy mogli odpowiednio zareagować.
Martwą trawę należy usunąć za pomocą grabi ogrodniczych lub specjalnych narzędzi do skaryfikacji. Dzięki temu nowe źdźbła szybciej urosną, ponieważ będą miały dostęp do światła i powietrza.
Wysiewamy też nową mieszankę trawy, która musi być dopasowana do warunków panujących w ogrodzie. Przed siewem spulchniamy podłoże, a potem przykrywamy nasiona ziemią i delikatnie je podlewamy.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Usuwanie pnia drzewa — bez wykopywania, nawozem azotowym, grzybnią, szybko
Po usunięciu martwej trawy i wysianiu nowej, w kolejnym kroku należy zastosować kilka zabiegów, które przywrócą ją do dawnej formy. Jak zatem uratować wysuszony trawnik?
- Podlewanie
Trawnik po suszy wymaga mocnego nawilżenia, dlatego musimy go podlewać. Czynność tę wykonujemy z samego rana lub późnym wieczorem. Dzięki takiej porze dnia woda nie wyparuje z trawy.
- Nawożenie
Kolejnym, ważnym krokiem w ratowaniu wysuszonej trawy jest zasilenie jej nawozami bogatymi w fosfor, azot i potas. Dzięki temu zabiegowi szybciej się zregeneruje i odzyska utracony, zielony kolor.
- Aeracja
Aerację wykonujemy za pomocą aeratora lub wideł ogrodowych. Za jej sprawą ziemia zostaje rozluźniona, a to umożliwia korzeniom trawy lepsze wchłanianie wody i składników odżywczych. Szczególnie ważne jest wykonanie tego zabiegu na tych najbardziej wysuszonych miejscach.
- Koszenie
Suchy trawnik należy skosić. Za pierwszym razem po wysuszeniu należy przeprowadzić delikatne i niezbyt niskie koszenie. Jego wysokość z czasem stopniowo obniżamy.
- Mulczowanie
Ten zabieg to rozdrabianie skoszonej trawy i rozrzucenie jej na powierzchni trawnika. Dzięki mulczowaniu wilgotność w glebie zostaje zachowana, a źdźbła dobrze pobierają składniki odżywcze.
- Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Wysuszony trawnik jest bardziej narażony na choroby i ataki szkodników. Właśnie dlatego należy stale go monitorować i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną