Koniecznie zrób to jeszcze w maju. Ostatni moment, by zadbać o trawnik
Trawnik wymaga naszej stałej opieki. Również w maju musimy wykonać pewne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą zachować murawę w świetnym stanie. Podpowiadamy, co warto zrobić w najbliższym czasie i jak przeprowadzić dane czynności, aby trawnik zdrowo się rozwijał i pozbawiony był nieestetycznych plam oraz przerzedzeń.
Jeżeli chcemy, by nasz trawnik był ozdobą ogrodu i cieszył oczy soczystym, zielonym kolorem, to musimy o niego odpowiednio zadbać. W maju nie brakuje na liście zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba wykonać, aby trawa mogła zdrowo się rozwijać. Sprawdź, co należy zrobić w najbliższym czasie.
Maj to idealny moment na zadbanie o naszą murawę. Pierwsze nawożenie trawnika odbywa się na przełomie marca i kwietnia, więc w maju musimy wykonać kolejny tego typu zabieg. W tym celu najlepiej zastosować uniwersalny nawóz do trawników.
Oprócz tego oczywiście nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu trawy. Jednak w tym przypadku powinniśmy kierować się zasadą, że lepiej podlewać ją nieco rzadziej niż zbyt często. Murawę najlepiej zasilać większą ilością wody co 2-3 dni, zamiast codziennie delikatnie go zraszać.
To właśnie intensywne podlewanie, czyli 8-12 litrów na 1 m2, sprawi, że woda przeniknie do głębszych warstw gleby, a trawa rozbuduje swój system korzeniowy. Oczywiście musimy także zadbać o systematycznie koszenie trawy. Należy wykonywać je co 7-10 dni. W sezonie trawnik powinien być utrzymywany na wysokości około 4 cm.
Czytaj również: Zrób to z tulipanami po przekwitnięciu. Tak dbają o nie holenderscy ogrodnicy
W maju powinniśmy zadbać o wykonanie aeracji. To ważny element pielęgnacji trawnika, który polega na napowietrzaniu murawy i rozluźnieniu gleby, dzięki czemu poprawi się jej struktura. Zabieg ten pozwala pobudzić trawę do wzrostu, ponieważ napowietrzona ziemia sprawia, że znacznie lepiej rozwijają się korzenie.
Aerację trawnika wykonuje się, nakłuwając go na głębokość 10 cm. Możemy zrobić to, używając wideł lub specjalnego urządzenia, jakim jest aerator. Po tym zabiegu należy przeprowadzić piaskowanie. Polega ono na rozrzucaniu piasku na murawie. Dzięki temu powstają nowe korzenie, rozłogi i pędy trawy. Dodatkowo piaskowanie poprawia przepuszczalność gleby, a trawnik staje się bardziej elastyczny. Oprócz tego pozwala on uzupełnić nierówności w murawie.
W maju również nie mamy przerwy od walki z chwastami. Są one prawdziwym utrapieniem na trawniku i często zwalczanie ich jest trudne i czasochłonne. Co prawda większość chwastów zostaje zniszczonych podczas koszenia, jednak niektóre z nich, a zwłaszcza te, które tworzą niską rozetę liści, nie dają się tak łatwo pokonać.
Chwasty dwuliścienne, takie jak koniczyna, powój, babka czy gwiazdnica można usuwać za pomocą specjalnych środków, które zakupimy w sklepach. Jednak w przypadku chwastów jednoliściennych będziemy musieli usuwać je ręcznie.
Oczywiście jest to także dobry czas na dosiewanie trawy. Jeżeli na murawie pojawiają się łyse płaty, których nie porasta trawa, to znak, że należy dosiać nasiona. Warto kupić tę samą mieszankę traw, z której był zakładany trawnik. Zanim jednak je wysiejemy, pamiętajmy, by przed tą czynnością dobrze rozgrabić i przekopać glebę.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną