Reklama
Reklama

Zrób to z tulipanami po przekwitnięciu. Tak dbają o nie holenderscy ogrodnicy

Tulipany potrzebują naszej opieki także po przekwitnięciu, o czym doskonale wiedzą holenderscy ogrodnicy, którzy mogą poszczycić się najlepszymi uprawami tych kwiatów na świecie. Warto więc iść za ich przykładem i w taki sam sposób pielęgnować tulipany po kwitnieniu. W tym celu wystarczy wykonać jeden prosty zabieg, który sprawi, że w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i pięknymi kwiatami. Sprawdź, jak pielęgnować tulipany po przekwitnięciu.

Tulipany mają krótki okres wegetacji. Jednak ich pielęgnacja nie kończy się wraz z rozwinięciem oraz późniejszym przekwitnięciem ich kwiatów. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą doskonale o tym, że rośliny te potrzebują również naszej opieki na późniejszym etapie, jeśli chcemy cieszyć się w przyszłym roku zdrowymi i bujnymi kwiatami. Podpowiadamy, jaki zabieg należy wykonać po przekwitnięciu tulipanów.

Jak zadbać o tulipany po przekwitnięciu?

Tulipany wymagają pielęgnacji nie tylko przed i podczas kwitnienia, ale także po przekwitnięciu. Jest to bardzo ważne, jeśli w przyszłym roku ponownie chcemy cieszyć się ich pięknem i przyciągającymi wzrok barwami.

Holandia słynie ze swoich plantacji tulipanów, więc warto za iść za jej przykładem i wykorzystać doświadczenie tamtejszych ogrodników, którzy stosują sprawdzone metody dbania o tulipany po przekwitnięciu. Dzięki temu ich rośliny zachowują zdrowie i witalność. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zabieg, nazywany ogławianiem, który wykonuje się po kwitnieniu.

Polega on na usunięciu przekwitłych kwiatostanów, co pozwala zapobiegać tworzeniu się nasion. Ogrodnicy zalecają jednak pozostawienie łodyg i liści, które wciąż mogą pobierać składniki odżywcze z ziemi i przekazywać je do cebuli.

Czytaj również: Uważaj na ten błąd podczas sadzenia piwonii. Inaczej nie zakwitną

W jaki sposób przeprowadzić ogławianie?

Ogławianie tulipanów nie jest skomplikowane. Proces ten polega jedynie na usunięciu przekwitłych kwiatów wraz z częścią szypułki. Dzięki tej prostej czynności roślina zaoszczędzi energię, ponieważ zamiast wykorzystywać ją na produkcję nasion, może spożytkować ją na wzmocnienie cebulki. W rezultacie przyszłoroczne tulipany będą pięknie zakwitały.

Ogławianie musimy rozpocząć zaraz po tym, jak kwiaty przekwitną, ale jeszcze zanim zaczną formować nasiona. Najlepszym czasem na to, jest moment, w którym płatki zaczynają opadać, ale jeszcze zielone części rośliny nie zaczynają żółknąć.

Zabieg ten powinniśmy wykonywać za pomocą ostrego i czystego narzędzia. Szypułki przycinamy około 1 cm nad ostatnim zdrowym liściem. Tnąc, uważajmy, aby nie uszkodzić pozostałych części rośliny, ponieważ są one potrzebne do fotosyntezy. Przekwitłe części możemy kompostować, o ile nie są zarażone chorobami.

Oprócz tego musimy pamiętać o delikatnym podlewaniu tulipanów przez pewien czas, dzięki czemu cebula będzie mogła się zregenerować. Nie usuwajmy również liści, aż do momentu gdy nie zaczną zasychać, ponieważ to właśnie one poprzez fotosyntezę, dostarczają tulipanom niezbędnych składników odżywczych.


Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin